Кина удвостручује извоз како би оживела економски раст и свет би поново могао да доживи „кинески шок” када тржишта буду преплављена јефтином робом из ове земље, преноси Волстрит журнал.
Фирме из Кине су подржане јефтиним државним кредитима и фабрике производе више аутомобила, машина и потрошачке електронике него што локално тржиште може да апсорбује.
ВСЖ подсећа да су крајем 90. година прошлог века Сједињене Америчке Државе и глобална економија доживели „кинески шок”, односно рекордан увоз кинеске робе по повољним ценама за потрошаче.
Увоз робе из Кине је помогао да се инфлација одржи на ниском нивоу, али је истовремено довео до губитка радних места у локалној производњи и затварања целих фабрика.
Први „кинески шок” снизио је цене робе у Сједињеним Америчким Државама, али је од 1999. до 2011. године довео до тога да више од два милиона људи остане без посла јер произвођачи намештаја, играчака и одеће нису успели да се изборе са конкуренцијом.
Ситуација према мишљењу економиста сада може да буде још компликованија пошто Кина може да преплави тржиште високотехнолошким производима по ниским ценама, преноси Танјуг.
Преузмите андроид апликацију.