Krpelj je sitan parazit koji živi u bujnom zelenilu i travi. Aktivan je od ranog proleća do kasne jeseni. Ovaj parazit hrani se krvlju pa se često dešava da kada se zabode u kožu krpelj znatno naraste.
Dolazak toplijeg vremena znači i dolazak krpelja. U želji da provedete lep dan u prirodi, preduzeli ste sve mere predostrožnosti (odeća dugih rukava, repelenti, zaštita kućnih ljubimaca…), ali povratak u porodično gnezdo ne znači da je opasnost prošla.
Koliko god da ste bili oprezni, postoji mogućnost da niste izbegli njegov ujed.
Po povratku kući proverite dlaku svih članova porodice i krzno kućnog ljubimca, a ako je nađete na koži, svojoj ili detetu, ovo su najvažnije stvari koje treba da uradite. Ne premazati uljem Ako primetite krpelja na koži, važno je da ga uklonite što je pre moguće – rizik od infekcije je veći što je krpelj duže pričvršćen.
Lakše se uklanja u prvih nekoliko sati nakon uboda.
Treba ga odmah ukloniti pincetom. Uhvatite ga što bliže glavi, pored kože i laganim povlačenjem izvucite iz kože. Krpelja ne premazivati alkoholom, kremom, uljem, lakom za nokte, kerozin i sličnim stvarima. Ne ‘paliti’ ga plamenom, ne povlačiti krpelja naglo, jer to izaziva grčeve i pojačava lučenje više sekreta i patogena u ljudsko telo ako je krpelj zaražen, pa se infekcija lakše prenosi.
Pincetu za krpelje možete nabaviti u apoteci, ali ako niste sigurni kako da je uklonite ili niste uspeli da je uklonite u potpunosti, obratite se lekaru.
Tuširanje neće pomoći
Tuširanje jakim mlazom vode je verovatno prva stvar koju ćete intuitivno uraditi ako osetite da vam krpelj puzi po koži. Ovo je dobra odluka ako zaista imate krpelja koji još uvek traži najbolje mesto na vašem telu za hvatanje. Ako se već uhvatio za kožu tuširanje neće pomoći. Kupatilo je idealno mesto gde možete da uradite pregled kože ukoliko sumnjate na krpelja. Uzmite ručno ogledalo i pregledajte svaki centimetar svoje kože – od pregiba između nožnih prstiju, preko pupka, do mesta na telu koja nikada nisu ugledala svetlost dana.
Posledice ujeda krpelja
Krpelji prenose Lajmsku bolest. Ako imate simptome koji se poklapaju sa simptomima lajmske bolesti, trebalo bi da potražite drugo mišljenje. Nažalost, još uvek niste van opasnosti čak i ako test krvi pokaže da ste negativni na lajmsku bolest. Lajmsku bolest nije lako dijagnostikovati jer se uobičajeni simptomi, kao što su glavobolja, bol u zglobovima i zamagljen vid, lako mogu zameniti sa gripom ili drugim infekcijama. S druge strane, osip karakterističan za lajmsku bolest javlja se u manje od polovine slučajeva zaraženih osoba.
Ne gnječite krpelje
Možete se zaraziti tokom ove procedure jer postoji pojačano lučenje više sekreta. Imajte na umu sledeće: ako ste uklonili ovog parazita sa svoje kože, ne bi bilo loše da ga sačuvate i odnesete na analizu ukoliko se pojave sumnjivi simptomi. Većina ljudi ne oseća da ih je ugrizao krpelj, a možemo se „zahvaliti“ njihovoj pljuvački koja deluje kao blagi anestetik. Možda ćete čak moći da otkrijete da vas je ugrizao odrasli krpelj, ali kada vas ugrize krpelj veličine malog makovog zrna, verovatno ćete to prevideti. Ovo minijaturno stvorenje će ostati na vašem telu i hraniti se danima.
Kako se zaštititi
Postoji nekoliko važnih saveta, na primer krpelji najčešće vrebaju u žbunju i visokoj travi, pa koristite šire i prohodnije staze. Za boravak u prirodi preporučuje se odeća dugih rukava i čarape od glatkih materijala koje krpelji teže prihvataju. Takođe je poželjno da odeća bude svetlija da bi krpelji bili uočljiviji. Repelenti takođe pomažu, ali imajte na umu da ne pružaju potpunu zaštitu. Repelenti ne rade po principu „što više, to bolje“, pa se pridržavajte uputstva za upotrebu. Nema smisla nanositi ih u prevelikim količinama ili ispod odeće, već samo na otkrivenim delovima tela.
Preuzmite android aplikaciju.