Krpelji su štetočine koje pripadaju grupi zglavkara iz reda Acarina, najbrojniji su u proleće i rano leto, a mogu se naći i u ranu jesen.
Ako se na vreme ne uklone sa kože pojedinca, mogu izazvati ozbiljne bolesti, kao što su encefalitis ili Lajmska bolest. Evo kako se možete zaštititi od negativnih posledica.
Sa dolaskom toplijeg vremena sve više vremena provodimo na otvorenom, u šumama, livadama i drugim travnatim površinama.
Boravak u prirodi je odličan način da se rekreirate i opustite od svakodnevnog stresa, ali krije i zamke koje mogu biti loše po zdravlje.
U proleće i rano leto posebno treba paziti na krpelje. Ovi paraziti vole vlažna mesta, a u prirodi se najčešće mogu naći u visokoj travi i žbunju.
Ali imajte na umu da krpelj može hodati po telu i do šest sati pre nego što pronađe mesto za gnezdo.
Samopregled je najvažniji
Pre izlaska u prirodu potrebno je primeniti specijalizovana sredstva protiv krpelja, a nakon boravka na otvorenom preporučuje se tuširanje i detaljan pregled dlake i kože celog tela. Posebno obratite pažnju na mesta koja zadržavaju vlagu, poput pazuha, prepona, kože stomaka i iza uha. Ako nađete ovog uljeza na svojoj koži ili koži vaše dece, nemojte paničiti.
Jednostavni koraci za uklanjanje krpelja:
Uzmite pincetu za vađenje krpelja i njome posegnite što dublje uz ivicu kože da biste ga uhvatili za „glavu”. Iako možete koristiti i klasične pincete, u apotekama možete pronaći specijalne pincete za njihovo skidanje sa kože, koje su lakše za korišćenje. Okrenite pincetu u smeru suprotnom od kazaljke na satu dok ne uklonite celog krpelja.
Nakon uklanjanja krpelja dezinfikujte mesto ujeda, zalepite ga flasterom i pratite da li primetite promene na koži. U slučaju da koža pocrveni, odmah se obratite svom lekaru opšte prakse.
Pincetu treba dezinfikovati antiseptikom i nežnim povlačenjem krpelja izvući iz kože. Budite strpljivi jer ceo proces može da potraje i do 10 minuta. Ako ostane deo krpelja, on će u većini slučajeva izaći sam.
U slučaju izuzetno retkih lokalnih infekcija na mestu injekcije ili pojave ranih simptoma lajmske bolesti, pomoć prvenstveno treba potražiti od lekara primarne zdravstvene zaštite, koji će odlučiti o potrebi daljeg upućivanja infektologu.
Preuzmite android aplikaciju.