So je neizostavna namirnica u svakom domaćinstvu, a da li znate za šta vam sve može poslužiti?
Osim što se koristi kao začin, so se može koristiti za razne kućne poslove, budući da predstavlja prirodnu alternativu kupovnim hemijskim sredstvima za čišćenje. Izvrsna je za masnoću, prljavštinu, fleke… a nije štetna za okolinu.
Za čišćenje prozora
Dve kašike soli razmutite u tri litra vode i ovom tečnošću operite prozore. Primetićete da se više sijaju.
Za fleke
So uklanja masnoću u rekordnom roku, samo je posipajte po flekama na odeći. Dodavanjem malo soli prašku za pranje veša možete poboljšati njegov kvalitet, jer dobijate efikasan i prirodan produkt protiv fleka!
Za zubobolju
Otopite kašičicu soli u čaši tople vode i tom tečnošću ispirajte usta. So je delotvorna u otklanjanju upala, pospešuje zarastanje rana i deluje kao sredstvo protiv bolova.
Rešite se znojenja stopala
Dovoljno je otopiti tri kašike soli u 8 litara vode i dodati nekoliko kapi tečnog sapuna. Natapajte stopala u tome oko 10 do 15 minuta pre nanošenja hidratantne kreme.
Za lepotu
So se može dodati u kupku za ublažavanje umora ili vraćanje tonusa i elastičnosti kože. Ukoliko pomešate so s gelom za tuširanje ili tečnim sapunom, dobićete odličan piling za telo koji uklanja mrtvu kožu.
Za čišćenje pribora za jelo
So je delotvorna u uklanjanju crnila sa srebrnih i bakrenih proizvoda. Otopite nekoliko kašika soli u mlakoj vodi i u tu mešavinu uronite predmet koji čistite. Tamne fleke nestaće za nekoliko sati, a vaš će escajg zablistati!
Za čišćenje rerne
Ako često koristite rernu, mogli ste primetiti da ona dosta dugo zadržava miris kuvane hrane. Tog mirisa možete se trajno rešiti ako u rernu stavite tanjir sa šakom soli i malo dodatog cimeta. Rernu uključite na nekoliko minuta.
Za otpušavanje sudopere
Samo pomešajte so s vrućom vodom i povremeno sipajte mešavinu u začepljenu sudoperu i u kupatilske i kuhinjske odvode.
Razlike između kuhinjske soli i morske soli? Da li je morska so zdravija?
Preuzmite android aplikaciju.