Ново истраживање о ефектима оговарања могло би указати на то да сте ви или неко кога познајете прави нарцисоидни манијак.

У фебруару је у часопису Self & Identity објављена студија под називом “Отвореност према томе да будете предмет оговарања: разумевање оговарања из перспективе мете”. Научни рад, који је водио истраживач Ендру Х. Хејлс, имао је за циљ да открије да ли људи искрено уживају у томе да се о њима прича – чак и ако је тема разговора изузетно негативна.
У склопу истраживања хипотезе, тим је спровео пет одвојених студија. У сваком истраживању стручњаци су студентима представили хипотетске сценарије у којима су о њима разговарали други људи. У неким случајевима оговарање је било позитивно, прилично неутрално или уопште није било поменуто. Међутим, у другим сценаријима учесници су доживели негативне разговоре о себи.
Након ситуације, од сваког учесника се тражило да на лествици од “снажног противљења” до “снажне склоности” означи колико преферира да буде предмет разговора, било у позитивном или негативном контексту, у поређењу с тим да буду игнорисани.
Прве три студије утврдиле су општа осећања према оговарању, док су истовремено идентификовале разлике на бази демографских и личних карактеристика.
У међувремену, четврта и пета студија спроведене су како би се испитало да ли људи могу тачно да процене колико су други отворени према оговарању, при чему је требало да учесници процене колико би други желели да се о њима прича.
Пета студија била је посебно занимљива, јер су учесници били подвргнути експерименталној манипулацији у облику социјалне укључености или искључености у онлајн игри бацања лопте, пре него што су прошли кроз сценарије оговарања. Наводно се ово користило како би се тестирало да ли ће привремена социјална искљученост повећати жељу људи да буду предмет разговора других.
Након завршетка свих пет студија, истраживачи су анализирали резултате и открили да су мушкарци показали већу отвореност према оговарању од жена, посебно када је оно било неутрално или негативно. Занимљиво је да су и мушкарци и жене с израженим нарцисоидним особинама имали значајно већу склоност томе да буду тема разговора. Дакле, ако ви или ваш партнер уживате у томе да будете центар разговора, то би могло значити да сте нарцисоидни.
Ново истраживање је показало да сте можда нарцисоидни ако волите да будете предмет разговора, али то није једина особина повезана с овим поремећајем личности. Према Клиници Маyо, остали симптоми укључују претерано високо мишљење о себи и сталну, претерану потребу за дивљењем.
Нарциси такође могу веровати да заслужују привилегије или посебан третман у односу на друге, очекујући да буду препознати као супериорни, чак и без икаквих достигнућа.
У студији објављеној у часопису Journal of Personality and Social Psychology, истраживачи су такође открили да неки нарциси чешће доживљавају осећај искључености.
Водећа аутор Кристиен Батнер са Универзитета у Базелу објаснила је налазе истраживања: “Осећај искључености је субјективно искуство базирано на перцепцији социјалних сигнала од стране појединца. Неки могу да буду намерно искључени, док други могу само да верују да су искључени, иако то није случај. Наши налази сугеришу да су појединци с вишим степеном нарцисоидности осетљивији на знакове искључености, због чега чешће перципирају да су изопштени”.
Ево како да оперете патике у веш машини, а да их не уништите
Преузмите андроид апликацију.