Voće je prirodna zamena za slatkiše, zato se često nalazi u raznim dijetama i izuzetno je hranljivo. Ipak, treba da imamo na umu da ako želimo da unesemo dovoljnu količinu zdravih sastojaka, ali i da postignemo najbolji efekat, koja je kombinacija voća najbolja.
Ove biljne supstance su prirodni fitonutrijenti sa snažnim antioksidativnim, protivupalnim svojstvima koja imaju snažan uticaj na imuni sistem.
Studije su povezale konzumaciju ovih bioaktivnih spojeva s gubitkom težine, gubitkom masti i lečenjem gojaznosti, kao i smanjenjem upala u telu povezanim s većom telesnom težinom, posebno za osobe koji imaju dijabetes.
Mnogo voća sadrži više ovih korisnih biljnih hemikalija, ali glavne uključuju antocijanidine, flavanole, flavone, flavanone, flavantriole i izoflavone.
Flavoni se prvenstveno nalaze u kožicama voća poput jabuka i grožđa, kao i u agrumima, ali flavanoni se nalaze isključivo u citrusima.
Dakle, samo konzumiranje jabuka svakoga dana nije dovoljno, već treba da se unosi razno voće kako bi se postigo maksimalan gubitak kilograma, a raznolika ishrana ujedno je i zdrava ishrana.
Jedna porcija dnevno prave kombinacije voća je sasvim dovoljna, a najlakši način za to je da napravite smuti ili voćnu salatu.
Voće koje raste na drvetu bogato je antocijanidinima, flavanolima, flavonima i flavanolima, a to su jabuke (s kožom), kruške, trešnje, breskve i šljive.
Bobičasto voće ima visoki udeo antocijanidina, flavantriola, flavona i flavanola, zato jedite kupine, borovnice, brusnice, maline, jagode.
A citrusi sadrže mnogo flavona i flavanona, pa kombinujte crvene pomorandže, grejp, limun, limetu, mandarine sa drugim omiljenim voćem.
Ribizle, grožđe, kivi, lubenica i slično sadrži visoku količinu flavona i raznih drugih flavonoida.
Preuzmite android aplikaciju.