Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Jedinstvena dečija imena u Novom Sadu – pomodarstvo ili narcisizam?

Duško Radović je rekao: „Birajte za svoju decu lepa i ozbiljna imena. Uvek morate misliti na to da će neka od tih imena nositi buduće ulice, škole i trgovi“.
Foto: Gradske info

Čini se kako za rečenicu Duška Radovića nisu mnogo marili niti je dovoljno puta pročitali mnogi budući roditelji kada su smišljali imena za svoju decu.

Kada dođemo na ovaj svet, ne biramo ime koje ćemo dobiti, veru, naciju, niti mesto i vreme, samo se rodimo i sve to nasledimo od naših predaka.

Ime koje dobijamo po rođenju, određuje nas do kraja života, za nas ga biraju naši najbliži i to prema lepoti, zvučnosti i tradiciji, ali i po aktuelnoj modi, nažalost.

Naravno da je svakom roditelju sopstveno dete posebno i dar od Boga, ali sve je više onih koji žele imenom da naglase osobenost svog deteta, pa mu tako daju neobična pomalo bizarna imena.

Sve bi to bilo u redu, da se u današnjem svetu ne dešava velika narcisoidnost i sujeta praćena otuđenosti uz društvene mreže koje to dodatno pospešuju.
Foto: Gradske info

Psiholozi objašnjavaju da visoko narcisoidne osobe imaju veliku potrebu za jedinstvenošću, u tom slučaju kada deci daju tako neobična imena koja promovišu njihovu posebnost, onda shvatate da je njihov narcisizam prešao na sledeći nivo.

Malo se priča o ovoj temi, ali jedno je sigurno, da je trend tek započet, te da ćemo u budućnosti imati sve više ovakvih pojava u društvu.

Kao oponent čudnih i neobičnih imena postoje roditelji kojoj svojoj deci daju arhaična i davno zaboravljena imena, čime smatraju da takvim imenima daju veliki značaj i posebnost druge vrste svojoj deci.

Pa tako čini se kao da uzmu Bibliju ili knjigu Pretkosovski i Pokosovski ciklus, okrenu nasumično stranicu i ubodu prstom pa šta bude, bez imalo informisanosti o značenju već ga izaberu po zvučnosti.

Tako da se stiče utisak kako se na velika vrata vraćaju stara imena koja su bila aktuelna pre Drugog svetskog rata.
Foto: Gradske info

Nekada su se deci davala imena prema značenju, precima ili prema svecima odnosno dana praznovanja određenih značajnih svetaca, pa je tako bilo puno Vasilija, Đorđa, Nikolaja, Simeona itd…

Istorija davanja imena ima nekoliko interesantnih momenata, birano je prema junacima, uglednim rođacima, pa čak i uticajnim državnicima, ličnostima i naučnicima.

Različiti su motivi pri davanju imena. Muška imena su se relativno lako dodeljivala jer su bila deo porodičnog nasleđa, međutim sa ženskim imenima je bilo drugačije, isto su se nasleđivala, ali značaj nije bio isti.

Verovalo se da su imena lični znak čoveka koji određuje njegovu sudbinu i mesto pod suncem, s tim u vezi, pažljivo su se birala.

Ono što je danas primetno jeste davanje kratkih imena zbog toga što roditelji ne žele da im dete ima nadimak, pa tako deca dobijaju imena po fiktivnim junacima iz knjige ili filma.
Foto: Gradske info

Današnja praksa je potpuno drugačija, kada sedite u Dunavskom parku možete čuti dovikivanja dece raznih neobičnih imena poput: Lira, Adiva, Ajlin, Rija, Daža, Dora, Ira, Nea, Anisija, Kjara, Laviel, Masimo, Teona, Egzona, Nia, Rejna , Janus, Zalan, Timon, Vidak, Alek, Vučen i Dren, Kozma, Matvej, Gordej i Dionis.

Bilo kako bilo, davanje imena je i danas značajno i sa sobom nosi težinu i važnost. Kada je reč o najčešćim imenima koje Novosađani biraju za svoje devojčice, to su, pored nabrojanih i: Maša, Hana, Una, Lena, Anastasija i Petra, Jana i Jefimija.

Dok za dečake Novosađani najčešće su birali i: Aleksa, Strahinja, Mihajlo, Aljoša, Relja, Matija, Rastko, Marko, Filip, Ognjen, Igor, Lav, Viktor i Robert, Luka, Đorđe, Dimitrije, Stefan i Vojin.

Iz priloženog primera stiče se utisak kako su danas imena poput: Jelena, Marija, Milica, Ljubica, Vesna, Svetlana, Gordana, Jovana, Milan, Aleksandar, Zoran, Petar, Slobodan, pala u drugi plan.

U Matičarskoj službi kažu da roditelji imaju pravo da slobodno izaberu ime svog deteta  tako da dolaze sa već pripremljenim imenima.
Foto: Gradske info

Ono na čega roditelji ne obraćaju pažnju te nehotice i olako daju imena jeste da zbog takvog imena deca mogu da budu predmet izrugivanja i zadirkivanja u razredu i školskoj klupi.

Takvim odabirom imena mogu da stvore kod deteta odbojnost prema sopstvenom imenu, pa ukoliko ga ne prihvati može doći i do promene.

Davanje imena bebama ne treba olako shvatiti, to uopšte nije zanemarljiva stvar jer će se tokom godina odraziti na njegovu ličnost, ali i kulturu nazivanja uopšteno.
Foto: Gradske info
Foto: Gradske info
Foto: Gradske info

Da li su Novosađani zadržali manire?

Preuzmite android aplikaciju.