I pored upozorenja da ne treba preterivati sa ovom namirnicom, ove godine očekuje se rekordna potrošnja u svetu.
Tokom prethodne godine cene šećera na svetskom tržištu su se donekle stabilizovale, ali nedavno su krenula nova kolebanja. Poslednji izveštaj FAO pokazuje da su na globalnom nivou namirnice koje se prate u proseku pojeftinile za 20 odsto u poslednjih godinu dana. Međutim, šećer je ponovo poskupeo.
Posle februarskog rasta od 6,9 odsto, čime je cena dostigla najveći iznos od 2017. godine, sada je zabeleženo još jedno povećanje od 1,5 procenta.
U nedavno objavljenom izveštaju Ministarstva poljoprivrede o stanju na tržištu šećera u Srbiji navode se predviđanja da bi ratari mogli da iskoriste ovakvu situaciju. Očekivanja su da će oni ove godine više sejati šećernu repu.
U 2022. površina pod ovom kulturom iznosila je 34.728 hektara, a proizvodnja je bila manja za 18,6 odsto nego u prethodnoj sezoni.
„Pad prinosa zbog suše bio je manji nego kod ostalih prolećnih kultura, što će ove godine biti jedan od razloga za povećanje setvenih površina. Uz bolju cenu koju daju šećerane na to će uticati i značajne državne subvencije za proizvođače šećerne repe. Za površine do 500 hektara (uz prinos od 50 tona po hektaru) proizvođači će moći da dobiju 35.000 dinara po hektaru“ navodi se u izveštaju Ministarstva trgovine.
Globalna proizvodnja šećera u tržišnoj 2022/23. godini procenjuje na oko 183,2 miliona tona, što je za 2,8 miliona tona više nego prošle sezone. Istovremeno, očekuje se i da će potrošnja dostići rekordni nivo, zbog rasta na tržištima Kine, Indonezije i Rusije. To će, napominju stručnjaci, dovesti i do pada zaliha, jer će rast globalne potrošnje premašiti porast u proizvodnji.
Kako navode u Ministarstvu poljoprivrede, u narednim mesecima trebalo bi da bude zaključen i Sporazum o slobodnoj trgovini između EU i Australije. Za obe strane, šećer je okarakterisan kao osetljiv proizvod i o njemu se još nije pregovaralo.
Preuzmite android aplikaciju.