Početna > Život i stil
Život i stil

Jedan predmet koji nikada ne bi trebalo da stavljate u mašinu za pranje veša

Bez obzira na vaše navike da čistite i sređujete dom, mašina za pranje veša je vrlo verovatno jedna od najprometnijih mašina u vašem domu.
Foto: Pixabay/stevepb

Mašina za veš ima veliku snagu, u nju možemo da ubacimo razne stvari i može mnogo, ali ne može sve. A jedan uobičajeni kućni predmet nikada ne treba stavljati u mašinu za pranje veša. Veš mašina ima i vek trajanja, a da bi što duže radila (besprekorno), stručnjaci upozoravaju da u njoj nikako ne smemo da peremo tepihe za kupatilo, jer oni jednostavno mogu biti previše za veš mašinu.

Stručnjaci ističu da je problem veličina bubnjeva koje raste u savremenim mašinama za pranje veša.

Iako vam ovo omogućava da operete veće količine veša u manje ciklusa, takve mašine za pranje veša se lako mogu preopteretiti i tako trajno oštetiti vitalne delove.

Problem je u tome što tepisi u kupatilu upijaju toliko vode da su na kraju teži mnogo više od težine za koju je mašina za pranje veša dizajnirana.

Moderne mašine za pranje veša imaju mnogo veću brzinu centrifuge od nekadašnjih mašina za pranje veša – do 1200 obrtaja u minuti tokom velike brzine rotacije. Ove veće brzine stvaraju veliku količinu sile sa teškim predmetima, a povećana težina uništava mašinu za pranje veša.

Pored toga, tepisi za kupatilo često imaju gumenu podlogu koja se blago raspada tokom pranja, a komadi gume mogu začepiti odvodnu cev. Prostirke bez gume mogu začepiti odvod zbog dugih vlakana, a to može dovesti do skupih popravki.

„Problematične” prostirke mogu da otkinu i još jedan važan deo mašine za pranje veša, zadnji ležaj koji podržava bubanj, a koji najviše strada pri pranju teških prostirki za kupatilo i pojave velike centripetalne sile koju generiše ciklus centrifuge.

Proizvođači mašina za pranje veša treba da upozore kupce da u njima ne peru prostirke za kupatilo.

Zbog toga najbolje rešenje za pranje prostirki iz kupatila je pranje na ruke.

Ovo će učiniti da mašina za pranje veša i tepisi traju duže. Najlakši način da to uradite je da potopite prostirku u kadu i operete je sunđerom ili četkom, a zatim pustite da se osuši na vazduhu. Takođe, u mašini za pranje veša treba izbegavati pranje svih drugih predmeta koji mogu postati preteški kada su mokri, kao što su jorgani, teška ćebad i kreveti za pse.

Kancelarijski sto i šolja za kafu imaju više bakterija nego toalet

Preuzmite android aplikaciju.