У аритектонској поставци Бачке, Баната и Срема, могло би се издвојити свашта. Тако је један од градова која се издваја животописном арихтекуром и лепотом, а којег често називају градом сецесије јесте Суботица.
У Суботици можете уживати у великом броју архитектонског знамења, али да ли сте знали да се у овом граду налази један од најлепших симбола уметничког стваралаштва 19. века скулпутура Атласа или Атланта – дива из Грчке митологије, која се у два примерка налази на улазу у зграду Градске библиотеке.
Ова врхунска зграда чију пројекцију је осмислио Ференц Рајхл некадашњи становник Суботице и мађарски архитекта, истиче се не само својом лепотом, већ и савршеним визуалним складом који је постигнут изградњом ове култне установе. Градска библиотека Суботице смештена је у срцу града и како год да кренете будите уверени да ћете на њу избити. Велика жута зграда изграђена је у стилу необарока 1896. године. Оно на шта су Суботичани посебно поносни јесте управо ово сецесијско дело које се пружа као угаона грађевина и истиче се жуто – зеленом фасадом.
Украси су оно што чини ову грађевину још лепшом и изражајнијом. Скулптуре које красе балкон, оквире прозора и Атласе радио је вајар Еде Телча. Међутим оно што је посебно истицано и што је засигурно да ћете прво приметити јесу скулптуре два дива Атласа на улазу у Градску библиотеку. Див Атлас или Атлант по коме је и Атлантски океан добио име, представљен је у облику мушког лика, а на фасади Градске библиотеке оба Атласа придржавају балкон са различитих страна, али и показују улаз. Специфични симбол не само зграде Градске библиотеке је и несвакидашњи симбол читавог уметностичког покрета 19. века. Једна од најлепших зграда, налази се управо у Суботици и засигурно одузима дах свакоме ко је угледа.
Зграда Градске библиотеке има статус споменика културе од великог значаја.
Преузмите андроид апликацију.