Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Један научно доказан разлог зашто је добро што немамо метро

Метро доноси мноштво предности једном граду, али ако нам је за утеху, једна добра ствар произилази из чињенице да још немамо ову врсту превоза – здравији смо. Британско истраживање спроведено у Лондону показује да корисници метроа, посебно они који мењају више линија на путу до посла или неке друге крајње дестинације, чешће оболевају од грипа од оних који користе директне линије.
Фото: Pexels/Paul Ijsendoom

Научници са Универзитета у Бристолу су поредили информације добијене са картица које путници валидирају и на којима се види којим рутама иду и податке Института за јавно здравље о болестима попут грипа током шест месеци. Висока стопа оболелих примећена је у окрузима са малим бројем метро линија што значи да путници морају чешће да преседају и то на чвориштима пуним људи, па самим тим долазе у контакт са већим бројем особа.

Мања стопа грипа забележена је у окрузима са бољом повезаношћу што значи да путници могу да имају директну линију до свог крајњег одредишта. Такође, бољи резултати били су у оним окрузима где људи не користе јавни превоз као главни начин транспорта до посла. Раније студије су показале повезаност коришћења јавног превоза попут аутобуса и трамваја са респираторним болестима, а ово је прва која је испитивала утицај метроа на здравље.

Zašto ne treba da vežbate uveče? Dva ključna razloga zbog kojih ne bi trebalo da praktikujete ovu rutinu

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке