Ако спадате у људе који током јаког стреса добију жељу да поједу нешто масно, добро је знати да уношењем хране богатом флаванолима можете смањити негативне ефекте, које комбинација стреса и масне хране има на функцију крвних судова
Стрес оптерећује организам на више начина, а конзумирање масне хране пре или током стресних догађаја може продужити време потребно за опоравак тела. Можда нисте знали да у санирању последица на одређени начин може да помогне какао.
Стресне ситуације често траже да поједемо нешто масно: Какву улогу може да одигра какао?
Једно ново истраживање сугерише да испијање какаа може убрзати опоравак и ревитализацију тела од ефеката стреса.
Какао садржи флавоноиде, биљна једињења која штите крвне судове од привремених оштећења изазваних стресом. Та оштећења могу довести до повишеног крвног притиска и других здравствених проблема.
Зато је, уколико већ не можемо увек да пронађемо адекватнији начин да каналишемо стрес или га спречимо, важно да будемо едуковани о минимизирању последица уношења масне хране као привременог „олакшања“. Наравно, то никако не сме постати наша животна рутина.
Како је истраживање спроведено и какве су промене биле код испитаника који су конзумирали какао
Научници су у мањој студији проучавали 23 здраве младе особе, жене и мушкарце. Сви учесници су добили оброк богат мастима, уз који су попили напитак од какаа који је био или богат или сиромашан флаванолом епикатехином. Сат и по након оброка, учесници су били подвргнути осмоминутном тесту провере ефеката психофизичког стреса.
Током спровођења студије, научници су мерили функцију крвних судова помоћу брахијалне дилатације, методе која процењује колико се артерије шире када се повећа проток крви. Мерења су обављена на почетку студије, као и 30 и 90 минута након стресног задатка.
Резултати су показали да су учесници који су конзумирали какао богат епикатехином показали мања оштећења крвних судова 30 минута након стреса, а њихова функција је значајно побољшана након 90 минута. Ови наводи указују на бржи опоравак од ефеката стреса.
Поред атреријског притиска, научници су мерили и друге индикаторе стреса, укључујући оксигенацију мождане коре, проток крви кроз подлактицу, крвни притисак, срчану активност, пречник и проток кроз каротидне артерије, као и расположење учесника. Међутим, није било разлике између група са високим и ниским уносом епикатехина у овим мерама.
Зашто масна храна не помаже, већ погоршава стрес: Шта кажу стручњаци?
Иако масна храна може бити тренутно „утешна“ и укусна, претходна истраживања овог тима указују да, уколико желимо да се брже опоравимо од негативних ефеката стреса, најбоље је да такву храну избегавамо. Ово је посебно важно за људе који имају стресне послове или су често изложени стресним ситуацијама.
Др Цатарина Рендеиро, аутор студије и предавач на катедри за нутриционистичке науке на Универзитету у Бирмингему, објашњава:
– Високо стресни послови могу повећати ризик од кардиоваскуларних болести за чак 40 одсто у поређењу са особама које нису изложене таквом стресу. Ово је, бар делимично, резултат сталних оштећења функције крвних судова изазваних стресом, која могу постати трајна.
Др Cheng-Han Chen, кардиолог и медицински директор програма за структурне болести срца у Здравственом центру Memorial Care Saddleback у Калифорнији, који није био укључен у студију, додаје да продужени стрес може изазвати хронично повишене нивое хормона стреса, инфламацију и висок крвни притисак. Све ово повећава ризик од озбиљних кардиоваскуларних проблема попут хипертензије, срчаног или можданог удара.
Начин на који какао и флаваноли можда могу да помогну
Научницима није у потпуности јасно зашто конзумирање масне хране успорава опоравак крвних судова након стреса, али указују на то да се након масне хране повећавају нивои триглицерида и C-реактивног протеина у крв (CRP). Ово може смањити азот-моноксид који производе ћелије ендотела, што погоршава функцију крвних судова. Флаваноли из какаа помажу тако што повећавају доступност азот-моноксида, који побољшава функцију крвних судова.
Нутрициониста Michelle Routhenstein, која такође није била укључена у истраживање, подсећа да флаваноли имају антиоксидативна и антиинфламаторна својства. Поред какаа, добри извори флаванола су зелени чај, бобичасто воће и јабуке.
Истраживачи напомињу да какао, упркос својим предностима, није имао значајан утицај на ограничења у оксигенацији мозга изазваној стресом. Овај процес може довести до когнитивних проблема попут отежане концентрације, слабијег памћења, лошег доношења одлука или промена расположења.
Какао, дејство флавонола и количине које је потребно унети за позитиван ефекат
Ипак, резултати о потенцијалним предностима дају право на оптимизам. Др Рендеиро закључује:
– Добра вест је да ако током стреса посежете за масном храном, додавањем хране богате флаванолима можете смањити негативне ефекте, које комбинација стреса и масне хране има на функцију крвних судова. Наравно, не препоручујемо конзумирање масне хране током стреса. Али, ако се то деси, ово је добра стратегија коју можете користити за ублажавање нежељених ефеката.
Преузмите андроид апликацију.