Od proizvođača komercijalne elektronike do kompanije koja gradi nuklearne elektrane Tošiba je za 146 godina postojanja prevalila dug put. Sada sledi još jedna prekretnica.
Gigant trenutno posluje na tri različita tržišta – poluprovodnici, infrastruktura i elektronski uređaji. Pod pritiskom deoničara, odlučeno je da do prve polovine 2023. godine, ovi segmenti počinju da deluju zasebno, u tri različite kompanije. Od najavljene reorganizacije, biće im tokom naredne dve godine isplaćeno oko 875 miliona dolara.
Poslovanje manjih (da ne bude zabune, i dalje ogromnih) entiteta daleko je lakše kontrolisati. Eventualna kriza je takođe relativno bezbolnija. Podsetićemo na skandal iz 2015. godine kada je uprava Tošibe investitorima pružila prenaduvane izveštaje o profitu. Epilog je bio gubitak od čak 4,5 milijardi dolara, zatim 7800 radnika koji su ostali bez posla, a naknadno i prodaja većinskog dela memorijskog odeljenja američkom konzorcijumu Bejn kapital 2018-te, kako bi se pokrili dugovi. Naredne godine, Tošiba Memori Amerika rebrendirana je u firmu Kioksia, u kojoj Japanci i dalje imaju 40,6 % udela.
Generalni direktor Tošibe Satoši Čunakava, ovim povodom je izjavio da je kompanija uvek evoluirala kako bi bila ispred svog vremena i ostala konkurentna. Slično razmišljaju i u ostalim konglomeratima. Dženeral Elektrik je samo nekoliko dana nakon Tošibe najavio sličan potez, kao i Džonson & Džonson. Krupni kapital je odlučio da zbije redove.
Preuzmite androidaplikaciju.