Настава се мења сваке године, али и наставници, како би ученици имали прилику да упознају нове људе.
Јапан је земља изненађења, која не престаје да задивљује странце. Чак и школска година у Земљи излазећег сунца почиње, не у августу, већ у априлу, а завршава се у марту. Али то није једини занимљив аспект јапанског образовног система.
Деца од првог до шестог разреда похађају основну школу. Настава се мења сваке године, али и наставници, како би ученици имали прилику да упознају нове људе.
Шест пуних година школска деца носе исте школске торбе које се зову рандосеру. У најконзервативнијим школама девојчице носе црвени рандосеру, а дечаци црни. Али ово правило боја није свуда исто.
Мештани кажу да многи прваци носе жуте капе како би их околина приметила издалека.
У неким школама ученици су ти који су одговорни за чистоћу школе. По завршетку наставе свако одељење чисти своју учионицу, а дежурни ђаци перу тоалете и одржавају игралишта.
Приликом уласка у школу, деца остављају ципеле у ормарићима и облаче увабаки — посебне беле папуче које носе сви, без обзира на године и пол.
Ако родитељи дођу у школу, потребно је да скину обућу и обују кућну, чак и ако је напољу топло и суво време.
После шестог разреда деца прелазе у средњу школу која траје трије године. У овој фази већина јапанске школске деце почиње да носи обавезну униформу, што у многим школама подрзумева сукње са доколеницама.
Многе школе забрањују девојчицама да се шминкају. Неке школе имају флашицу са мицеларном водом у свакој учионици. Ако учитељи виде нашминкану девојчицу, натераће је да скине све са лица.
Скоро половина свих школа захтева да девојчице имају равну црну косу. Ако нечија коса не испуњава ове стандарде, онда ће морати да докаже да је није фарбала или увијала. За то ће морати да покаже „праву фризуру”, уз потпис родитеља, као и фотографије из детињства.
Средња школа траје од 10. до 12. разреда. Да би прешла у 10. разред, школска деца морају да полажу пријемни испит.
Типичан распоред средњошколаца укључује и обавезне изборне предмете. Обавезни део обухвата једногодишњи курс из економије, који ученике припрема за породични живот.
Школарци уче да кувају, организују буџет и разговарају о важности породице.
Kako Japanci uče decu da ne budu izbirljiva kada je hrana u pitanju
Преузмите андроид апликацију.