Predstavnici 100 japanskih kompanija učestvovaće sutra na Poslovnom forumu Srbija – Japan s ciljem direktnog istraživanja investicionih mogućnosti u našoj zemlji, a podaci Narodne banke Srbije pokazuju da su prilivi po osnovu ulaganja japanskih rezidenata u našoj zemlji iznosili 473,4 miliona evra u periodu od 2010. do 2023. godine.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku ukupna spoljnotrgovinska razmena robe sa Japanom, od januara do juna ove godine, iznosila je 160,1 miliona dolara. Ukupan izvoz robe u tom periodu iznosio je 35,4 miliona dolara, dok je uvezeno 124,7 miliona dolara robe, čime je pokrivenost uvoza izvozom iznosila 28,4 odsto.
Statistički podaci pokazuju da je 2023. ukupna spoljnotrgovinska razmena robe Srbije i Japana bila na nivou od 332 miliona dolara, od čega je izvoz vredeo 89,1 milion dolara.
U istom periodu uvezeno je 242,9 miliona dolara robe, a pokrivenost uvoza izvozom iznosila je te godine 36,7 odsto. Vodeći izvozni proizvodi Srbije u Japan u 2023. godini bile su cigarete i neaktivni kvasac, dok su vodeći uvozni proizvodi bili automobili i kablovi od celuloznog acetata.
U trgovinskoj saradnji dve zemlje, Srbija ima mogućnosti za plasiranje poljoprivrednih proizvoda, posebno bobičastog voća, koji su veoma cenjeni u Japanu. Izvoz organskih proizvoda takođe je veoma perspektivan, a japanske kompanije su zainteresovane i za uvoz srpske zdrave hrane, vina, žestokih pića, mineralne vode i lekovitih čajeva.
Usled pandemije porasla je potreba za smrznutim voćem i povrćem, a Japan godišnje potroši 74 milijarde dolara na uvoz poljoprivrednih proizvoda iz različitih delova sveta i četvrta je zemlja po obimu uvoza poljoprivrednih proizvoda.
Prema podacima Agencije za privredne registre Srbije, na teritoriji naše zemlje registrovano je 17 aktivnih privrednih subjekata čiji su većinski vlasnici državljani Japana, odnosno pravna lica registrovana u Japanu.
OPEK snizio prognozu rasta potražnje za naftom u 2024. i 2025.
Preuzmite android aplikaciju.