Почетна > Свет
Свет

Јапан: Летелица СЛИМ слетела на Месец око 55 метара од циља (ФОТО)

Јапанска мала свемирска летелица „СЛИМ“, која је у суботу слетела на Месец, дотакла је тло у кругу од 55 метара од свог циља, саопштила је данас јапанска свемирска агенција (ЈАКСА).
Фото: Танјуг/JAXA/Takara Tomy/Sony Group Corporation/Doshisha University via AP

„Доказали смо да можете да слетите где год желите, а не тамо где сте у могућности“, рекао је на конференцији за новинаре менаџер пројекта за лендер Шиничиро Сакаи.

Јапан је успео да постигне циљ да СЛИМ слети у кругу од 100 м од своје мете, чиме је, после Русије, САД, Кине и Индије, ушао у историју као пета земља која је на месечево тло спустила свој модул.

„Ово ће инспирисати све више људи, пожељно јапанских мисија, да покушају да слете на неистражена места на Месецу“, додао је Сакаи.

Приликом слетања, лендер је имао проблема, због чега је, како наводи Сакаи, лендер завршио у непланираном положају.

Ф0то: Танјуг/AP Photo/Eugene Hoshiko
Последично, соларни панели „СЛИМ“ нису били у могућности да произведу електричну енергију, међутим, као су рекли из ЈАКСА, уколико дође до промене у смеру у ком се сунчева светлост креће, летелица би могла поново да се покрене.

„Један од два главна мотора лендера вероватно се зауставио у завршној фази слетања, тако да је одлетео 55 метара даље од циљане локације“ , рекао је Сакаи.

Према његговим речима, да није било проблема приликом слетања, СЛИМ би могао да слети са већом прецизношћу, односно у кругу од 3 до 4 метара око планиране тачке.

Ф0то: Танјуг/AP Photo/Eugene Hoshiko

ЈАКСА је објавила и прве фотографије летелице на Месечевој површини, које је њен ровер у облику тениске лопте опремљен са две камере „ЛЕВ-2“, фотографисао непосредно по слетању на Земљин сателит, којим је Јапан ушао у историју као пета земља на свету која је ту поставила модул.

Назван „месечев снајпериста“, „СЛИМ“ је требало да покуша да слети у оквиру области од 100 метара око своје мете, што представља значајно уже подручје слетања у односу на конвенционалну прецизност од неколико километара.

Јапан се нада да ће успешно изведено прецизно слетање њене летелице „СЛИМ“ ревитализовати свемирски програм погођен недавним назадовањем, док се, како пише Ројтерс, спрема да заузме значајнију улогу у свемиру у партнерству са савезником Сједињеним Америчким Државама у борби против Кине.

Ф0то: Танјуг/AP Photo/Eugene Hoshiko

У наредних неколико година Јапан планира да на Месец пошаље и астронаута, али је неуспешно лансирање њене нове ракете „Х3“ у марту довело до застоја и одлагања свемирских мисија, укључујући „СЛИМ“ и „ЛУПЕКС“, који представља заједнички пројекат истраживања Месеца са Индијом, која је на јужни пол Месеца слетела први пут у својој историји у августу прошле године са својом сондом „Chandrayaan-3“.

Средином фебруара амерички стартап „Интуитив Машинс“ намерава да лансира свој „ИМ-1“ лендер, док је Кина за прву половину године најавила лансирање своје летелице „Chang’e-6“ на удаљенију страну месеца.

Америчка свемирска агенција је за крај године, у новембру, заказала лансирање свог ровера за лунарно поларно истраживање „Вајпер“.

Amerikanci uvode zabranu na društvene mreže mlađima od 17 godina

Преузмите андроид апликацију.