Међународни монетарни фонд (ММФ) опоменуо је Јапан да треба да поврати предвидивост када је у питању одређивање државног буџета и осигура одрживост задуживања, у извештају у којем је истакао да је од избијања епидемије та далекоисточна царевина у више наврата донела ванредне, допунске буџете који су продубили проблем државног дуга.
Стручњаци ММФ-а у посети Токију оценили су да се та острвска држава добро опоравља од економских последица пандемије и да ће се тај тренд наставити ове године, али су упозорили да јапанска влада треба да побољша финансијско стање државе, односно, почне да смањује дуг, како би била отпорнија на могуће економске потресе у будућности, пише РТС.
Наиме, у 2020. години обим јапанске економије се умањио за четири и по одсто, али је прошле године остварен раст од 1,2 одсто.
ММФ је мишљења да ће, ако се наставе снажне мере подршке привреди, одржи високи ниво вакцинисаних (тренутно 79 одсто ревакцинисаних) и ублаже проблеми у ланцу снабдевања сировинама и деловима, Јапан ове године постићи раст од 3,3 одсто.
С друге стране, међутим, обавезе јапанске државе према њеним повериоцима достигле су чак 259 одсто бруто друштвеног производа, у поређењу са 239 одсто у 2019, док је буџетски дефицит са 2,4 одсто у 2019. порастао на 8,3 у 2020.
У првој половини епидемије (2020), преносе јапански медији, држава је као годишњи буџет првобитно одредила 102 хиљаде милијарди јена (око 850 милијарди долара), али је ребалансом који је био проузрокован потребом да се грађанство и привреда подрже у тешким данима ванредних мера и смањене економске активности, он увећан на 175 хиљада милијарди јена (1,5 хиљада милијарди долара).
Посланици и владини службеници у Јапану, међутим, сматрају да је за умањивање дуга потребан економски раст, за шта су опет потребни нови стимулативни пакети за привреду, односно ново задуживање.
И док је то с обзиром на нове потресе услед брзог ширења омикрона вероватно потребно на кратки рок, експерти ММФ-а упозоравају да због великог старења становништва, смањивања радно способне популације и несташице радне снаге, земљи прете велики изазови на средње и дуже стазе.
Готово читав јапански јавни дуг је у рукама домаћих финансијских институција и фондова и у домаћој валути, тако да необично високи проценат дуга у односу на бруто друштвени производ до сада није представљао проблем за даље задуживање и функционисање државе.
Економисти већ деценијама упозоравају да у једном тренутку у Јапану може доћи до наглог пада поверења поверилаца и финансијског краха.
Јавни дуг те државе пре пандемије је већ прешао девет хиљада милијарди долара и убедљиво је највећи на свету – и по износу и, релативно, у односу на БДП, па је рекордни ниво од 259 процената БДП-а забележен у 2021. продубио забринутост да тај тренутак није далеко.
Akcije Fejsbuka potonule 23 posto zbog pada profita u IV kvartalu
Преузмите андроид апликацију.