Japan i Južna Koreja saglasili su se danas da nastave dijalog o finansijskoj saradnji, što je najnoviji znak poboljšanja bilateralnih odnosa nakon ideološkog spora dve zemlje u vezi sa događajima iz Drugog svetskog rata, koji je prerastao u trgovinski rat i ekonomski bojkot.
Sporazum je postignut tokom sastanka japanskog ministra finansija Šuničija Suzukija i njegovog kolege Ču Kjung Hoa u Inčeonu, na severozapadu Južne Koreje.
Dve zemlje održale su prve zvanične razgovore na nivou ministara finansija u poslednjih sedam godina, prenosi agencija Kjodo.
Dve zemlje su proaktivno uključene u dijalog, tako da je važno da se pregovori o finansijama takođe nastave, rekao je Suzuki novinarima, dodajuci da ce se finansijske vlasti sastati u dogledno vreme.
Zamenik ministra finansija za međunarodne poslove Masato Kanda posetice Južnu Koreju kako bi razradio detalje u junu, najavio je Suzuki.
Dijalog o finansijama je okvir za razgovore visokih zvaničnika dve zemlje o ekonomskim i finansijskim pitanjima, a prethodno je održan 2016. godine.
Južna Koreja je u martu dala predlog da se reši pitanje japanske kompenzacije za rad korejskih ratnih zarobljenika, u cilju poboljšanja veza koje su dostigle najnižu tačku zbog pitanja vezanih za japansku kolonizaciju Korejskog poluostrva 1910-1945. godine.
Ču je istakao da je neophodno jačanje saradnje Južne Koreje i Japana „zbog velikih geopolitičkih rizika i nestabilnosti lanca snabdevanja.
Sastanak dvojice ministara održan je na marginama 56. godišnjieg sastanaka Borda guvernera Azijske razvojne banke (ADB), koji se održava od 2. do 5. maja u Songdou, Inčeon.
Na odvojenom sastanku, ministri finansija i guverneri centralnih banaka Japana, Kine i Južne Koreje složili su se da ojačaju saradnju kako bi osigurali ekonomski rast nakon pandemije koronavirusa i minimizirali njene trajne negativne efekte.
Anketa: 44 odsto Španaca ne zna da Madrid uskoro preuzima predsedavanje EU
Preuzmite android aplikaciju.