Јадрански нафтовод (Јанаф) саопштио је да санкције Русији због напада на Украјину обухватају и уговор о транспорту сирове нафте склопљен са српском компанијом НИС, те да, ако не дође до промена, тај уговор неће моћи даље да реализује од средине маја ове године па све док санкције буду на снази.
Како преноси Хина, у саопштењу се наводи да Јанаф не послује директно на руском тржишту, али да је Уредбом Света ЕУ од 15. марта 2022. године о санкцијама због деловања Русије у Украјини обухваћен и уговор о транспорту сирове нафте који је Јанаф склопио с компанијом НИС за период од 1. јануара до 31. децембра 2022.
Тим уговором су, како се прецизира, „резервисани транспортни капацитети Јанафа по начелу “пуно за празно“ у укупној количини од 3.200.000 плус/минус 10 посто нафте, а који, уколико не дође до промена, неће моћи даље да се реализује од дана 15. маја 2022. све док раније наведене мере ограничавања, како су прописане Уредбом Савета ЕУ буду на снази“.
Додаје се да, с обзиром да тренутно није могуће предвидети потенцијално трајање санкција и будући интензитет тих мера, није могуће проценити њихов учинак на финансијски положај и пословање Јанафа у 2022. години.
Из Јанафа су нагласили да свакодневно прате развој догађаја и да су у сталном контакту с корисницима тог система цевовода.
Јанаф је половином јануара 2022. објавио да је с НИС-ом склопио уговор о транспорту сирове нафте у овој години. НИС је у већинском власништву руског Гаспромњефта, који држи 56,15 посто акција, Република Србија поседује 29,87 посто власништва, а мали акционари и 13,98 одсто.
Санкције ЕУ против Русије укључују забрану свих трансакција с одређеним компанијама у руском државном власништву, при чему је на попису објављеном у службеном гласилу ЕУ међу десетак државних фирми наведен и Газпромњефт.
Преузмите андроид апликацију.