Почетна > Свет
Свет

Јадранско море постаје тропски топло, нестале поједине врсте риба

Јадранско море, са италијанске стране, ове године у јулу достигло је рекордну температуру од 30 степени, а у неким деловима чак и више, што је довело до нестанка појединих врста риба, али и цветања мора.
Фото: Pixabay/FMedic_photography

Према писању Гардијана, топлота мора и слабе струје допринеле су распрострањеној пролиферацији, посебно у северним и централним областима Јадрана, муцилагина, или слузи, густе, слузаве бело-жуте супстанце формиране од разних микроалги која се акумулира на морском дну.

Та слуз је релативно јединствена за Јадран на италијанској страни и има тенденцију да се накупља више када море не прима довољно хранљивих материја из реке По, која се на северу улива у Јадран.

Последњи пут се ова супстанца тако значајно појавила 1989. године, посебно у водама приобалних градова у региону Емилија-Ромања, што је изазвало одлазак туриста.

Та слуз веома је опасна за риболов, јер прави проблеме на мотору чамца, блокира рибарске мреже.

„Док већина врста риба може да побегне од слузи, она може да угуши шкољке, које су такође угрожене, као и плаве ракове који успевају у топлијем Јадрану, посебно у северним деловима.

Италијански рибари кажу да се тако нешто никада није дешавало.

„Говоримо о 30 степени чак и на отвореном мору. Јадран постаје тропски. Почињемо да виђамо врсте риба које раније нису биле овде, као што је сабљарка, док су разне врсте беле рибе, попут ромба, скоро изумрле. Нема сумње да се климатске промене дешавају“, рекао је један од рибара.

Zatvara se jedini bezalkoholni bar u centru Mančestera

Преузмите андроид апликацију.