Почетна > Бизнис
Бизнис

Јачају криптовалуте алтернативе биткоину

Иако је вредност најпознатијих криптовалута последњих неколико месеци, у односу на њихов историјски максимум, преполовљена, вешти трговци дигиталном имовином проналазе начине да наставе да нижу вртоглаве зараде.
Фото: Unsplash/silverhousehd

У тренду пада вредности великих играча на тржишту криптовалута, као што су биткоин и етереум, све већу пажњу инвеститора привлаче алтернативни новчићи, а неки од њих су у протеклих годину дана нарасли и више од 2 600 одсто.

Практично, када најпознатијима вредност опада, тржиште алтернативних криптовалута креће да расте.

Кардано (АДА)

Кардано је сигурно један од најпопуларнијих алтернативних новчића на тржишту криптовалута. Настао је 2017. године и сматра се трећом генерацијом криптовалута (ако је биткоин прва, а етереум друга). Појавио се на тржишту као директни конкурент етереуму и другим децентрализованим платформама као сигурнија и ефикаснија алтернатива.

Његови креатори воле да се похвале како је ово први блокчејн који је еволуирао из филозофије науке и бројних истраживања која су му претходила.

Оно што је специфично за карадно је оперативност ове валуте. Proof of stake ове криптовлауте функционише тако што власници новчића закључавају своја средства у тзв „базенима“ са другим учесницима. Посебним системом прерасподеле улога унутар тих „базена“ и између њих, додељују се титуле лидера који стварају тј. добијају нови блок тј. нови токен.

У последњих годину дана, цена кардана је 1,2 долара. Они који су имали среће, успели су на овој криптовалути да направе и 3000 одсто профита.

Полкадот (ДОТ)

Још један од фаворита на тржишту алтернативних новчића је полкадот. Оно што ову криптовалуту издваја од осталих је то што је она базирана на хетерогеној мултичејн технологији, којом може да се трансферује буквално све од порука до хартија и других вредности. Ова валута је потпуно флексибилна и није редак случај да се овим новчићем трансферују и одређени сетови података који немају везе са криптовалутама.

Према подацима сајта коингеко, полкадотом се тренутно тргује по цени од 12,78 долара, док се њим прошлог августа трговало по багателној цени од 2,94 долара.

Фото: Unsplash/nick604
Солана (СОЛ)

Солана је опен сорс пројекат који пружа решења за децентрализоване финансије. Иако се сама идеја родила 2017. године, званично је објављена у марту прошле године.

Читава криптовалута је дизајнирана тако да се на њој надогради читав систем децентрализованих апликација везаних за блокчејн технологију, и управо због тога ужива велику популарност како малих инвеститора тако и финансијских институција.

Оно што ову криптовауту издваја од конкуренције је изузетно кратак процес стварања нових токена и трансакција, као и изузетно ниски трошкови истих тих трансакција.

Солана тренутно вреди 27,4 долара, а само за годину дана је увећала своју вредност за невероватних 2 691 одсто.

Ааве (ААВЕ)

Ааве је децентрализовани протокол на тржишту дигиталног новца који корисницима служи да дају и узимају зајмове у 20 различитих криптовалута. Истоимени токен, тј. криптовалута служи за све те трансакције, као и за управљање читавим системом.

Зајмодавци у Ааве микрокосмосу, зарађују тако што тим позајмљивањем стварају ликвидност читавом микротржишту и добијају одређену камату, док зајмопримци могу да задужују друге криптовалуте како би узели неку врсту кредита из „базена“ ликвидности.

Раније је ова криптовалута била позната као ETHLend, али ребрендирана је у Ааве у септембру 2018. године. Сам токен је пуштен у октобру 2020. године када се њим трговало по цени од 56,6 долара.

Тренутно, његова цена износи 263,77 долара, што значи да је своју вредност увећао 4,6 пута.