Неколико савета за правилно чување намирница у фрижидеру, а посебну пажњу обратите на парадајз и јабуке.
Већину јужног воћа не би требало да чувате у фрижидеру, тврди Дајетлинд Ханријдер, професор прехрамбених наука на немачком Универзитету Анхалт. Проблем ствара гас етилен.
Тај гас производе јабуке, због чега ће воће смештено у њиховој близини брже трулити. Такав гас производи и парадајз који у фрижидеру брже губи арому. Авокадо, крушке, смокве, нектарине, шљиве такође производе етилен.
Најосетљивије поврће на хладноћу су патлиџани. И док се с парадајзом можда одлично слажу у јелима, њихова осетљивост на етилен указује да их треба чувати даље од њега.
Ако се исправно чува, на температурама од 10 до 13 степени, патлиџани могу остати свежи максимално десет дана.
Махунарке не би требало чувати дуже од три дана на хладном и сувом месту. Карфиол још и краће, дан или два. Ако се појаве црне мрље, то су плесни и карфиол више није за јело. Таква плесан чак може садржати и отровне, канцерогене састојке. Не помаже ни ако се мрље одстране, јер поред њих на цвету се налазе и оне невидљиве голом оку.
Шаргарепе могу бити у фрижидеру, али их треба уклонити из амбалаже у којој се пакују у продавницама. Шаргарепе заједно могу у фрижидеру да стоје недељу дана, али опране, очишћене и складиштене појединачно биће добре и четири недеље.
Преузмите андроид апликацију.