U poređenju s drugim zapadnim zemljama, cene interneta, TV pretplate, stanovanja i troškovi korišćenja kreditnih kartica izuzetno su visoke. Do samo pre nekoliko godina Kanada je bila jedno od „najboljih mesta za život”. Sada postaje jedno od skupljih. I svi se troškovi života, koji ubrzano rastu posle dve i po godine pandemije, svaljuju na pleća potrošača.
U poslednja dva meseca inflacija u Kanadi je nešto niža i kreće se oko sedam odsto. Do pada je došlo pre svega zbog niže cene benzina. Država utiče na inflaciju uglavnom regulisanjem kamatnih stopa i cenom benzina.
Sredinom juna benzin je koštao u proseku 2,15 dolara po litru. Do kraja avgusta, cena mu je pala na 1,65 dolara.
Stručnjaci tvrde da postoje neke najave da su „globalne inflatorne sile počele da jenjavaju, iako su i dalje povišene”.
Cene mnogih roba konačno počinju da padaju. I cene nafte su pale, kao i najvažnijih poljoprivrednih proizvoda. S vremenom, s nižim ulaznim i transportnim troškovima, trebalo bi i da cene hrane počnu osetnije da padaju.
Dok se to ne desi, u nekim prodavnicama jabuke se prodaju na komad po ceni od 1,5 pa čak i po dva dolara za komad. Cena za kilogram jabuka je nešto manje od devet dolara. Slično je i sa cenom luka. Čak se i krompir prodaje na komad. Onaj srednje veličine košta oko jedan dolar.
Zvanična inflacija jeste oko sedam odsto, ali su cene hrane porasle za više od 30 procenata. U visini inflacije značajne stavke čine pre svega cene energenata, stanovanja, kao i hrane i usluga.
Kanada je inače poznata po izuzetno visokim cenama usluga i servisa. U poređenju s drugim zapadnim zemljama, cene interneta, TV pretplate, stanovanja i troškovi korišćenja kreditnih kartica su izuzetno visoke.
Kako troškovi života rastu u Kanadi, sve je veći broj ljudi koji se bore da priušte novac za smeštaj, prevoz, gas, pa čak i hranu. Ali podaci pokazuju da su čak i pre pandemije kovida 19 cene najosnovnijih proizvoda i usluga u ovoj zemlji bile među najvišima u svetu.
Preuzmite android aplikaciju.