U izradi predloga Generalno urbanističkog plana za Novi Sad urađene su dve nezavisne studije koje su pokazale i dokazale da neće biti nikavog štetnog uticaja, kaže u razgovoru za „NS Uživo“ Dušan Miladinović, direktor „Urbanizma“.
Miladinović ističe da negativni komentari i kritike koje se tiču priobalja Kameničke ade i brodogradilišta upućuju bez ikakvih prethodnih analiza i studija.
„Uvek jedno te isto, bez obzira koliko smo puta pokazali i dokazali kroz čak dve nezavisne studije da ne postoji nikakav štetni uticaj po okolinu. Jednu od studija je radila Vojvodina projekt i još četiri profesora Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sada koji su stručni za oblasti odbrane od poplava visokih i podzemnih voda“, počinje Miladinović i nastavlja:
„Te dve nezavisne studije dokazale su da ne postoji nikakava opasnost od poplava u Novom Sadu. Preuzeli smo planske dokumentacije iz ranijeg perioda i GUP će služiti za stabilizaciju podzemnih voda na Telepu. Regulacije će biti sprovedene tako da se ne dopusti ni prevelik pad te podzemne vode, kako ne bi došlo do isušivanja tla“.
„Građani treba da znaju i da razumeju da veslačka staza nije samo za veslače i kajakaše. To je za sve građane Novog Sada, da svako može da ode sam, sa porodicom, i uzme bilo kakav čamac i da uživa u veslanju. Tlo nije betonirano, iako to kritičari često spominju. Tlo će biti peskovito, beton nikada nije bio spomenut ni u studijama ni u planovima. Planira se i nova plaža koja je takođe preuzeta iz ranijih urbanističkih planova“, objašnjava Miladinović.
Još 2012. stručnjaci iz Beča, Krakova, Praga i Novog Sada su analizirali potencijal ovog dela priobalja i tada je sve bilo mnogo više urbanizovano.
Glavni Novosadski urbanista ističe da mnogi ne znaju da je još 2012. godine tadašnja vlast organizovala jednu radionicu zajedno sa Ahritektonskim fakultetom u Novom Sadu gde su učestvovale i određene grupe stručnjaka različitih profila iz Beča, Praga, Krakova i naravno Novog Sada i analizirali su potenciijal tog dela priobalja.
Biće izgrađeno ukupno oko pet odsto površine, a akcenat će biti na turističkom potencijalu.
„Pod lupom je bio deo brodogradilišta i Ribarskog ostrva kao i kasarne rečne flotile. Radili su ekonomsku analizu. Došlo se do zaključka da je po tadašnjem planu sve bilo preopterećeno. Urbanizacijom i izgradnjom ulica, raznih objekata i hotelskih kompleksa nepotrebno su zakrčili te površine. Sada je predviđeno u okviru GUP-a da se sa Kameničke ade uklone svi ti objekti i da se zadrži samo mali postotak kulturnih, obrazovnih i sportskih objekata“, ističe Miladinović i navodi da na ukupno pet odsto od ukupne površine prdviđena gradnja i da će akcenat biti na marini kao izrazito turištičkom i ekonomskom potencijalu..
Kameničku adu sada koriste samo oni koji tu imaju nelegalne objekte.
„Nama je u cilju da to postane turistička znamenitost grada , gde građani mogu da dođu, a da ne potroše nijedan dinar. Da mogu tu provesti ceo dan, da se šetaju, voze bicikl, sve što im sada nije omogućeno. Ovim projektom će se pribaviti velike svote novca, koje će onda moći da se investira i u neke druge projekte u gradu o kojima se niko prethodnih decenija nije brinuo. U poslednjih deset godina je urađeno mnogo više nego u prethodnih ko zna koliko decenija i to su činjenice!“
Floskule poput „građanima je nešto potrebno ili ne“ nisu osnovane.
„Ako negde nema direktnog ekonomskog dobitka, to ne znači da nema koristi za građane. Park ne donosi direktan profit nikome, već predstavlja trošak, jer ta parcela nije prodata, već je uloženo u izgradnju parka, ali zato će jedna mikrolokacija dobiti na vrednosti, kaže Miladinović i nastavlja: Isto tako Kamenička ada koja je sada puna nelegalnih objekata i nije dostupna svim građanima Novog Sada, biće dostupna kada se to sve dovede na nivo koji je predstavljen u GUP-u. To znači mnogo biciklističkih staza, 10- ak kilometara pešačkih staza, više objekata za sport i kulturu“.
„Što se tiče brodogradilišta, ono će imati istu namenu kao kasarna rečne flotile. Kasarna je imala veliki ekonomski potencijal za Novi Sad, ne vidim kako kritičari ne vide da je isti takav potencijal prisutan i kod brodogradilišta. Ako se budu realizovale neke od tih mogućnosti, investitor će platiti komunalne doprinose, poreze i obala će konačno biti otvorena za sve građane. Nikako da se ti kritičari dogovore sa sobom – jel im odgovara da to sve plati investor ili im ne odgovara?“
„Još jednom podvlačim – Kamenička Ada ne treba da bude uređena kao što je bila. Mi želimo da Novi Sad ima veliku parkovsku površinu, preko 55 hektara koja će biti dostupna svima i gde će svi moći da uživaju. Sada ispada da ni to ne valja“, zaključuje Miladinović.
Povećana sredstva za akcioni plan zapošljavanja 2022. godine
Preuzmite android aplikaciju.