Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Израда ГУП неће штетно утицати на околину у Новом Саду

У изради предлога Генерално урбанистичког плана за Нови Сад урађене су две независне студије које су показале и доказале да неће бити никавог штетног утицаја, каже у разговору за „НС Уживо“ Душан Миладиновић, директор „Урбанизма“.
Фото: Градске инфо

Миладиновић истиче да негативни коментари и критике које се тичу приобаља Каменичке аде и бродоградилишта упућују без икаквих претходних анализа и студија.

„Увек једно те исто, без обзира колико смо пута показали и доказали кроз чак две независне студије да не постоји никакав штетни утицај по околину. Једну од студија је радила Војводина пројект и још четири професора Факултета техничких наука у Новом Сада који су стручни за области одбране од поплава високих и подземних вода“, почиње Миладиновић и наставља:

„Те две независне студије доказале су да не постоји никакава опасност од поплава у Новом Саду. Преузели смо планске документације из ранијег периода и ГУП ће служити за стабилизацију подземних вода на Телепу. Регулације ће бити спроведене тако да се не допусти ни превелик пад те подземне воде, како не би дошло до исушивања тла“.

„Грађани треба да знају и да разумеју да веслачка стаза није само за веслаче и кајакаше. То је за све грађане Новог Сада, да свако може да оде сам, са породицом, и узме било какав чамац и да ужива у веслању. Тло није бетонирано, иако то критичари често спомињу. Тло ће бити песковито, бетон никада није био споменут ни у студијама ни у плановима. Планира се и нова плажа која је такође преузета из ранијих урбанистичких планова“, објашњава Миладиновић.

Jош 2012. стручњаци из Беча, Кракова, Прага и Новог Сада су анализирали потенцијал овог дела приобаља и тада је све било много више урбанизовано.

Главни Новосадски урбаниста истиче да многи не знају да је још 2012. године тадашња власт организовала једну радионицу заједно са Ахритектонским факултетом у Новом Саду где су учествовале и одређенe групе стручњака различитих профила из Беча, Прага, Кракова и наравно Новог Сада и анализирали су потенциијал тог дела приобаља.

Биће изграђено укупно око пет одсто површине, а акценат ће бити на туристичком потенцијалу.

„Под лупом је био део бродоградилишта и Рибарског острва као и касарне речне флотиле. Радили су економску анализу. Дошло се до закључка да је по тадашњем плану све било преоптерећено. Урбанизацијом и изградњом улица, разних објеката и хотелских комплекса непотребно су закрчили те површине. Сада је предвиђено у оквиру ГУП-а да се са Каменичке аде уклоне сви ти објекти и да се задржи само мали постотак културних, образовних и спортских објеката“, истиче Миладиновић и наводи да на укупно пет одсто од укупне површине прдвиђена градња и да ће акценат бити на марини као изразито туриштичком и економском потенцијалу..

Каменичку аду сада користе само они који ту имају нелегалне објекте.
Фото: Градске инфо

„Нама је у циљу да то постане туристичка знаменитост града , где грађани могу да дођу, а да не потроше ниједан динар. Да могу ту провести цео дан, да се шетају, возе бицикл, све што им сада није омогућено. Овим пројектом ће се прибавити велике своте новца, које ће онда моћи да се инвестира и у неке друге пројекте у граду о којима се нико претходних деценија није бринуо. У последњих десет година је урађено много више него у претходних ко зна колико деценија и то су чињенице!“

Флоскуле попут „грађанима је нешто потребно или не“ нису основане.

„Ако негде нема директног економског добитка, то не значи да нема користи за грађане. Парк не доноси директан профит никоме, већ представља трошак, јер та парцела није продата, већ је уложено у изградњу парка, али зато ће једна микролокација добити на вредности, каже Миладиновић и наставља: Исто тако Каменичка ада која је сада пуна нелегалних објеката и није доступна свим грађанима Новог Сада, биће доступна када се то све доведе на ниво који је представљен у ГУП-у. То значи много бициклистичких стаза, 10- ак километара пешачких стаза, више објеката за спорт и културу“.

„Што се тиче бродоградилишта, оно ће имати исту намену као касарна речне флотиле. Касарна је имала велики економски потенцијал за Нови Сад, не видим како критичари не виде да је исти такав потенцијал присутан и код бродоградилишта. Ако се буду реализовале неке од тих могућности, инвеститор ће платити комуналне доприносе, порезе и обала ће коначно бити отворена за све грађане. Никако да се ти критичари договоре са собом – јел им одговара да то све плати инвестор или им не одговара?“

„Још једном подвлачим – Каменичка Ада не треба да буде уређена као што је била. Ми желимо да Нови Сад има велику парковску површину, преко 55 хектара која ће бити доступна свима и где ће сви моћи да уживају. Сада испада да ни то не ваља“, закључује Миладиновић.

Povećana sredstva za akcioni plan zapošljavanja 2022. godine

Преузмите андроид апликацију.