Početna > Život i stil
Život i stil

Iznenađujući razlog zašto bebi ne bi trebalo da date vodu

Iako se u nekim trenucima, na primer, kada je napolju veoma vruće, čini logičnim da bebi date vodu, nemojte to činiti.
Foto: Pixabay/Pardaleone

Iako je napolju toplo, formula ili majčino mleko su sve što je potrebno vašoj bebi. Voda se baš ne preporučuje malim bebama dok ne napune četiri meseca, idealno šest meseci. Razlozi za to su što voda može da ometa njihov osnovni unos hranljivih materija, au nekim slučajevima može biti toksična.

U nastavku pročitajte zašto bi trebalo da odložite vodu za novorođenčad, kao i kada je bezbedno davati je i kako da naterate bebu da voli vodu za piće.
Bebe imaju male stomake

Pri rođenju, stomak novorođenčeta je veličine oko 13 milimetara i može da primi samo jednu do dve kašičice tečnosti i prilično se brzo prazni. Pošto je bebin stomak tako mali u prvim nedeljama, bebu treba često hraniti. Njen stomak će postepeno rasti i početi da se rasteže u narednih šest meseci. Adaptirano i majčino mleko daje vašoj bebi sve kvalitetne hranljive materije koje su joj potrebne za rast i razvoj, dok voda ne obezbeđuje nikakve. Pošto su njihovi stomaki tako mali, čak i mala količina vode može ometati glad i sprečiti bebu da dobije dovoljno formule ili majčinog mleka. Zbog toga je najbolje izbegavati davanje vode u prvih šest meseci života. Nema hranljivu vrednost, pa je bolje da bebu hidrirate davanjem formule ili majčinog mleka.

Kako voda može biti toksična za bebe?

Možda nema smisla da nešto tako prirodno kao što je voda može biti toksično, ali u nekim slučajevima može biti – i za odrasle i za bebe. „Trovanje vodom“ nastaje kada se u kratkom vremenskom periodu unese previše vode. Ovo preopterećuje bubrege tako da ne mogu da prerade veliku količinu vode. Višak vode zatim juri u krvotok, razblažujući koncentraciju natrijuma. Ovo može dovesti do hiponatremije ili preniskog nivoa soli u krvi, što zauzvrat može izazvati oticanje mozga ili čak smrt. Bebini bubrezi su nezreli, pa čak i ono što odrasloj osobi izgleda kao umerena količina vode može izazvati hiponatremiju i moguće oticanje mozga kod bebe. Jedini siguran način kada su beba i voda u pitanju je da ih uopšte ne date. Ako hranite bebu adaptiranim mlekom, nemojte mešati više od tačno preporučene količine vode.

Pravo vreme za uvođenje vode

Pravilo je da svojoj bebi možete davati vodu kada počnete da joj uvodite čvrstu hranu, obično sa šest meseci. Kao i kod čvrste hrane, unošenje vode u početku treba da bude malo, otprilike jednu po jednu kašičicu. Cilj nije hidratacija, već navikavanje na „ukus” vode. Možda će se namrštiti na prvi gutljaj jer je navikla na ukus formule ili majčinog mleka, što je u redu. Čak i do devetog do dvanaestog meseca, vašoj bebi nije potrebno puno vode jer i tada sve što joj treba dobija preko formule ili majčinog mleka. Kada vaša beba napuni godinu dana, trebalo bi da počne da pije malo više vode, koju treba da joj dajete između obroka. Voda za piće nije sama po sebi zdrava, ali može da zameni sokove koji mogu da sadrže mnogo šećera i malo hranljivih materija.

Boja očiju otkriva koliko dobro podnosimo bol porođaja

Preuzmite android aplikaciju.