Dokumentarne izložbe „Preci i potomci” otvorene su od 3. februara u Likovnom salonu i klubu Tribina mladih Kulturnog centra Novog Sada.
Uz propisane mere zaštite moći će dase pogledaju do 20. februrara. Navedene izložbe organizuju se u okviru projekta „Kolonizacija Vojvodine”, koji je deo zvaničnog programa Evropske prestonice kulture – Novi Sad 2022. pri programskom luku „Seobe”.
Kulturni centar Novog Sada projekat „Kolonizacija Vojvodine” ostvaruje u saradnji sa Muzejom Vojvodine.
U periodu od 1921. do 1941. godine u Vojvodini je osnovano 91 naselje i kolonija. Agrarnom reformom i kolonizacijom u ovom periodu doseljeno je oko 100.000 kolonista u Banat, Bačku, Srem, Slavoniju i Baranju.
Jezgro kolonizovanog stanovništva činili su dobrovoljci, učesnici Velikog rata, većinom poreklom iz Hrvatske (Lika, Banija i Kordun), Dalmacije, Bosne i Hercegovine, Boke Kotorske i Crne Gore.
Tu su bili i kolonisti iz banatskih sela između Velikog Bečkereka i Velike Kikinde, koji su bili u sastavu dobrovoljačke divizije u borbama na Dobrudži. Deo kolonizovanog stanovništva činili su i mesni agrarni interesenti i srpski optanti iz Mađarske i Rumunije.
Danas, sto godina od kolonizacije Vojvodine, većina ovih naselja ostala je pusta.
O nekadašnjem životu u njima još jedino svedoče potomci dobrovoljaca, koji u okviru porodičnih tradicija i dobrovoljačkih udruženja pokušavaju da svojim angažmanom sačuvaju sećanje na jedan deo naše slavne prošlosti o kojoj do sada nismo znali dovoljno.
Stručni tim Muzeja Vojvodine je za potrebe ove izložbe tokom 2021. godine obišao 26 kolonističkih naselja i sakupio svedočanstva i vrednu muzejsku građu od kazivača, potomaka kolonista.
Za ovu izložbu izdvojili smo kazivanja Dare Kovačević iz Aleksandrova, Vasilija Majstorovića iz Banatskog Aranđelova, Dušanke Ćiritović iz Velebita, Branislave Jarić iz Višnjevca, Ilije Borjanovića iz Gornje Rogatice, Vukosave Borović iz Nove Crvenke, Nikole Bukvića iz Bačkog Sokolca i Predraga Maljkovića iz Banatskog Karađorđeva.
Preuzmite android aplikaciju.