Почетна > Културна сцена

Културна сцена Нови Сад

Изложба „Замишљене границе“ на Субином платоу у Лиманском парку

Изложба „Замишљене границе“ биће постављена од 23. јуна до 28. августа на Субином платоу у Лиманском парку у јавном простору на 49 јарбола.
Фото: НСЕПК2022

Кустоски тим Милош Милетић и Мирјана Радовановић из КУРС-а, су окупили уметнице, уметнике, активисткиње, активисте и колективе да заједно дају коментар и осврну се на појам „Тврђава мира“, један од тематских оквира пројекта „Нови Сад – Европска престоница културе 2022″, чији је и ова изложба део.

Подељена у три целине, изложба указује на феномене друштва у коме живимо, а који су део наслеђа Европе, као што су: евроцентричност, наслеђа колонијализма, неоколонијализам, експлоатација, миграције, Фронтеx.

Такође, поједине интервенције приказују идеје за будућност које нуде могућности за превазилажење ових концепата и њихових мањкавости.

„Окупили смо учеснице и учеснике из различитих делова света и понудили им простор да изнесу свој утисак и став спрам европске културе, наслеђа колонијализма, али и савремених пракси неоколонијализма. Такође, избору учесника смо приступили отворено, дајући простор и интервенцијама које нису из домена визуелних уметности. Можемо рећи да четрдесет девет застава изложбе „Замишљене границе“ у Лиманском парку заједничким снагама мапирају стварност коју често не желимо да прихватимо, постављају нова питања и отварају простор трагању за одговорима који ће водити ка изградњи бољег и праведнијег друштва“, наводе Милош Милетић и Мирјана Радовановић у кустоском тексту о изложби.

Србија се дуги низ година граничи са Европском унијом. Географски несумњиво део европског континента, културолошки Србија је увек на граници, често окарактерисана као спој истока и запада, европске културе и оријента.

Историјски ова позиција са собом носи и позитивне аспекте, пре свега у домену отворености, мултикултуралности друштва и разноврсног културног наслеђа, које се последњих деценија нажалост насилно брише и прекраја.

Искуство које имамо говори да много тога заједничког делимо са неевропљанима, а посебно третман унутар ЕУ.

Ипак, наше познавање културе и историје уметности је евроцентрично и у великој мери занемарује специфичности других култура и њихово наслеђе.

Из те позиције КУРС приступа појму „Тврђава мира“ који отвара многа питања о европском наслеђу и односу спрам других народа и култура: где почиње та тврђава и ко је њен творац, ко или шта је претња за мир који та тврђава штити, те ко, како и када има дозволу да уђе у тврђаву, и да ли је слободан када унутра крочи.

Фото: НСЕПК2022

Kakvu letnju akciju nudi knjižara Most?

Преузмите андроид апликацију.