Početna > Novi Sad

Kulturna scena Novi Sad

Izložba slika i crteža Dejane Nešović “Word up” u SKCNS Fabrika

Izložba slika i crteža Dejane Nešović “Word up” biće otvorena 19. septembra u 19 časova u SKCNS Fabrici. Postavka će moći da se pogleda do 30. septembra, svakog radnog dana, od 9. do 19 časova.
Foto: SKC Novi Sad

Dejana Nešović diplomirala je na Akademiji Umetnosti u Novom Sadu, na odseku slikarstvo, a od 2001. godine je članica Saveza udruženja likovnih umetnika Vojvodine. Osnovala je Udruženje građana „Studio Mano“, koje radi u sklopu edukativnog programa za decu „Deca i muzej“, u MSUV u Novom Sadu od 2008. godine. Aktivno izlaže od 1997. godine u zemlji i inostranstvu (Austrija, Nemačka, Italija, Slovenija….).

Foto: SKC Novi Sad

U Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu izlagala je samostalno 2011. godine.

U svom stvaralačkom opusu Dejana Nešović se bavi likovno-istraživačkim radom. Poseban akcenat stavlja na sam proces i uz niz intervencija i eksperimenata pronalazi rešenja koja joj omogućavaju da što vernije prikaže svoju realnost. Njena realnost je ritmična, slojevita, multiplicirana. Svesnost i uključenost u globalne, savremene, društvene prilike ona prikazuje kroz izbalansiranost i kompromis između angažovanog i estetskog. Ovi aspekti ne idu jedan nauštrb drugog, već prožimajući se naglašavaju originalnost izraza.

Kod nekih radova uočavamo jasnu poruku a kod nekih je ona skrivenija. Savremena kultura sa novim mogućnostima, sredstvima, tehnikama, štampa i internet importovani su u rad i pojačavaju kompletan vizuelni doživljaj.

Na slikama, čovek je uvek prisutan. Figura je svedena na simboličan prikaz ili je njegovo prisustvo predstavljeno kroz ispisane poruke. Prisustvo čoveka oseća se i kroz neminovnu opsednutost i suočavanje sa neprestanim impulsima savremene epohe, svakodnevice, medija, pop kulture, digitalnog i analognog sveta. Oseća se uloga i angažman svakog pojedinca pa i samog umetnika u neprekidnom pulsiranju modernog tkiva današnjice.

Foto: SKC Novi Sad

Karakteristične kolorističke i monohromatske partije presecaju pisana slova, printovi, cepani delovi, fragmenti određenih reči ili poruke u celini. Ispod većine pocepanih partija pojavljuju se drugačiji slojevi najavljujući nove nizove poruka i tako vizuelnim jezikom stvaraju izvesne kolaže.

Raznorodne tehničke i vizuelne kombinacije ne narušavaju celinu, već naprotiv, kao rezultat daju stabilne i upečatljive kompozicije. One su nastale kao proizvod njenog bogatog stvaralačkog iskustva i zrelog doživljaja stvarnosti.

Promena mesta održavanja koncerta Black Metallica tribute band-a


Preuzmite android aplikaciju.