Početna > Srbija
Srbija

Izložba povodom 60 godina od dodele Nobelove nagrade Ivi Andriću

Predsednik parlamenta Ivica Dačić danas je svečano otvorio izložbu posvećenu književniku Ivi Andriću u Domu Narodne skupštine, povodom obeležavanja 60 godina od dodele Nobelove nagrade za književnost ovom piscu.
Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Dačić je izjavio da je izložba koja se danas poklanja Beogradu, Srbiji i svim našim gostima, „samo mali znak velikog poštovanja prema jedinom nobelovcu sa ovog prostora i njegovom veličanstvenom književnom delu“.

„Od tog 10. decembra 1961. pa sve do danas, poštovanje prema velikanu Andriću sa nama deli ceo svet koji je tada, kroz njegovu literaturu, dobio priliku da upozna nas i da nas približi jedne drugima. Andrić je tog dana dobio počast da je njegova književnost univerzalna, svevremenska, bez obzira na to što je pisana na „malom jeziku“, kako je i sam govorio“, istakao je Dačić.

Kako je naveo Dačić, dan dodele nagrade bio je „dan velikog upoznavanja sveta sa „malom zemljom među svetovima“, kako je Andrić govorio o svojoj domovini, a mi se s ponosom sećamo i čuvamo uspomenu na taj trenutak“.

Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Dačić se ovom prilikom osvrnuo i na Andrićevu diplomatsku karijeru.

„Njegova bogata i uspešna diplomatska karijera, u vremenu u kojem je to bilo najteže, samo upotpunjuje sliku o Ivi Andriću kao velikom patrioti, čoveku posvećenom svom narodu pre svega“, kaže Dačić.

Prema nejgovim rečima, sve ove stvari zajedno čine ovog čoveka svetskim velikanom, „kakvim ga kroz njegovo delo pamtimo i mi i čitav svet.“

Postavka se sastoji od naslovnih strana novina koje su 1961. godine izveštavale o dodeli Nobelove nagrade Andriću – „Večernje novosti“, „Borba“ i „Politika“.

Novine su, takođe, izveštavale o čestitki povodom dodele nagrade koju je Josip Broz Tito uputio Andriću, ali i rečima hvale koje su srpski književnici, naučni i javni radnici imali da kažu o njemu i njegovom opusu: dr Ilija Đuričić, dr Josip Vidmar, Dobrica Ćosić, Velibor Gligorić, Blaže Koneski, Dušan Matić.

Među izloženim predmetima nalaze se i obaveštenje Andriću da je izabran za člana Saveta federacije, izveštaj o njegovom izboru za člana Komiteta za kulturu i umetnost, kao i poziv na večeru koji je predsednik Savezne Skupštine Milentije Popović uputio Andriću u čast dobitnika nagrade AVNOJ-a.

Osim toga, izložena je i skulptura „Šetač Ivo Andrić“ Milanka Mandića.

Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Ovom prilikom prikazan je i kratki dokumentarni film koji je svojevrsna retrospektiva Andrićevog života, sa posebnim fokusom na njegovo književno delo.

Ivi Andriću (1892-1975) Nobelov komitet dodelio je ovo priznanje „za epsku snagu kojom je oblikovao teme i prikazao sudbine ljudi tokom istorije svoje zemlje.“

Andrić se 10. decembra 1961. godine u Stokholmu zahvalio na nagradi čuvenom besedom „O priči i pričanju“, a polovinu dobijenog novčanog iznosa uložio je u razvoj bibliotekarstva u Bosni i Hercegovini.

Izložba Zorana Bulatovića Baleta, 13. decembar, SKCNS Fabrika

Preuzmite android aplikaciju.