Почетна > Србија
Србија

Изложба поводом 60 година од доделе Нобелове награде Иви Андрићу

Председник парламента Ивица Дачић данас је свечано отворио изложбу посвећену књижевнику Иви Андрићу у Дому Народне скупштине, поводом обележавања 60 година од доделе Нобелове награде за књижевност овом писцу.
Фото: Танјуг/Зоран Жестић

Дачић је изјавио да је изложба која се данас поклања Београду, Србији и свим нашим гостима, „само мали знак великог поштовања према једином нобеловцу са овог простора и његовом величанственом књижевном делу“.

„Од тог 10. децембра 1961. па све до данас, поштовање према великану Андрићу са нама дели цео свет који је тада, кроз његову литературу, добио прилику да упозна нас и да нас приближи једне другима. Андрић је тог дана добио почаст да је његова књижевност универзална, свевременска, без обзира на то што је писана на „малом језику“, како је и сам говорио“, истакао је Дачић.

Како је навео Дачић, дан доделе награде био је „дан великог упознавања света са „малом земљом међу световима“, како је Андрић говорио о својој домовини, а ми се с поносом сећамо и чувамо успомену на тај тренутак“.

Фото: Танјуг/Зоран Жестић

Дачић се овом приликом осврнуо и на Андрићеву дипломатску каријеру.

„Његова богата и успешна дипломатска каријера, у времену у којем је то било најтеже, само употпуњује слику о Иви Андрићу као великом патриоти, човеку посвећеном свом народу пре свега“, каже Дачић.

Према нејговим речима, све ове ствари заједно чине овог човека светским великаном, „каквим га кроз његово дело памтимо и ми и читав свет.“

Поставка се састоји од насловних страна новина које су 1961. године извештавале о додели Нобелове награде Андрићу – „Вечерње новости“, „Борба“ и „Политика“.

Новине су, такође, извештавале о честитки поводом доделе награде коју је Јосип Броз Тито упутио Андрићу, али и речима хвале које су српски књижевници, научни и јавни радници имали да кажу о њему и његовом опусу: др Илија Ђуричић, др Јосип Видмар, Добрица Ћосић, Велибор Глигорић, Блаже Конески, Душан Матић.

Међу изложеним предметима налазе се и обавештење Андрићу да је изабран за члана Савета федерације, извештај о његовом избору за члана Комитета за културу и уметност, као и позив на вечеру који је председник Савезне Скупштине Милентије Поповић упутио Андрићу у част добитника награде АВНОЈ-а.

Осим тога, изложена је и скулптура „Шетач Иво Андрић“ Миланка Мандића.

Фото: Танјуг/Зоран Жестић

Овом приликом приказан је и кратки документарни филм који је својеврсна ретроспектива Андрићевог живота, са посебним фокусом на његово књижевно дело.

Иви Андрићу (1892-1975) Нобелов комитет доделио је ово признање „за епску снагу којом је обликовао теме и приказао судбине људи током историје своје земље.“

Андрић се 10. децембра 1961. године у Стокхолму захвалио на награди чувеном беседом „О причи и причању“, а половину добијеног новчаног износа уложио је у развој библиотекарства у Босни и Херцеговини.

Izložba Zorana Bulatovića Baleta, 13. decembar, SKCNS Fabrika

Преузмите андроид апликацију.