Povodom obeležavanja 375 godina od rođenja Gotfrida Vilhelma Lajbnica (1646−1716), nemačkog filozofa, matematičara, pronalazača, pravnika, istoričara, diplomate i političkog savetnika lužičkosrpskog porekla, Biblioteka Matice srpske priredila je elektronsku izložbu građe iz svojih zbirki.
Postavka, koju čini izbor Lajbnicovih dela, kao i izbor literature o njemu, može se pogledati od 1. do 22. novembra 2021. godine u javnom katalogu Biblioteke i na veb-sajtu Biblioteke Matice srpske.
Autorka izložbe je Silvija Čamber, urednik Selimir Radulović.
Poslednji čovek enciklopedijskog znanja zapadne civilizacije
Gotfrid Vilhelm Frajher (baron) fon Lajbnic smatra se poslednjim čovekom enciklopedijskog znanja zapadne civilizacije.
Stekao je obrazovanje iz prava i filozofije, radio je kao sekretar u dvema najpoznatijim plemićkim porodicama u nemačkoj (od kojih je jedna tokom njegovog službovanja postala engleska kraljevska porodica). Zauzima podjednako značajno mesto kako u istoriji filozofije tako i u istoriji matematike. Ustanovio je infinitezimalni račun (kalkulus, matematička analiza) nezavisno od Njutna, kao i binarni sistem koji predstavlja osnovu moderne računarske tehnologije.
U filozofiji ostaće najpoznatiji po optimizmu, jer njegov zaključak je da je Bog stvorio najbolji od svih mogućih svetova.
Lajbnic je dao veliki doprinos u fizici (optika i mehanika) i tehnologiji, kao i, što će se kasnije utvrditi, biologiji, medicini, geologiji, teoriji verovatnoće, psihologiji, informatici. Pisao je na latinskom, francuskom i nemačkom jeziku i to o politici, pravu, etici, teologiji, istoriji i filologiji. Pisao je mnogo, ali je malo toga objavljeno. Teodiceja i Monadologija su mu kapitalna i najznačajnija dela.
Preuzmite android aplikaciju.