Изложба „Како памтимо владаре? Представе Обреновића из Кабинета графике Народног музеја у Београду“ ауторке Јасмине Цукић, биће отворена 25. јануара управо у Народном музеју града Београда.
Нова поставка садржи 25 радова из Збирке цртежа и графика српских аутора 18. и 19. века из Кабинета графике Народног музеја, и та одабрана дела пружају увид у различите аспекте визуелне представе владара династије Обреновић.
Пројекат презентује графике српских аутора Анастаса Јовановића, Стевана Тодоровића, Ђорђа Крстића, али и страних уметника, међу којима су Карол Поп де Сатмари и Винценц Кацлер, чији су радови такође део ове Збирке.
Они су својим стваралаштвом били везани за српску културну средину 19. века, пружајући своја уметничка сведочанства о династији Обреновић.
Ауторка изложбе Јасмина Цукић, кустоскиња Народног музеја, одабрала је портрете самих владара, преко којих се открива начин стварања представе о владарском лику, као и приказе историјских догађаја који су градили култ династије за време владавине три кнеза – Милоша, Михаила и Милана Обреновића.
Графичко стваралаштво представља важан сегмент српске визуелне културе 19. века и овом изложбом је стављено тежиште на његов документарни потенцијал као важно сведочанство.
Уметничка остварења графике су постојала у форми самосталног листа, или су репродукована у књигама, оглашавана у штампи, и на тај начин су пронашла своје место у приватној и јавној сфери.
Цртеж је на другој страни у српској уметности 19. века углавном био лишен шире рецепције, где је имао претежно функцију као сведочанство, а препознаје се његова улога у процесу реконструисања и памћења одређених догађаја, важних за династију Обреновић.
Изложба у Народном музеју ће трајати до 24. априла.
Преузмите андроид апликацију.