Početna > Srbija
Srbija

Izložba „Nebesko kamenje“ – najveća postavka meteorita

Prirodnjački centar Srbije u Svilajncu poslednjih godina izbija u prvi plan na turističkoj mapi kao mesto sa najviše poseta u sferi naučnog turizma. Nova sezona otvorena je izložbom „Nebesko kamenje“ koja predstavlja i najveću postavku meteorita, a posetioci mogu da pogledaju ne samo delove svemira koji su se rasuli u različitim krajevima sveta već i meteorite sa našeg podneblja.
Foto: RTV

Nebesko kamenje je izložba koja otvara novu sezonu u Prirodnjačkom centru u Svilajncu i predstavlja različite meteorite koji su iz neistraženog svemira pali na našu planetu. Od kiše meteora nastaju meteoriti, delovi koji nisu sagoreli u atmosferi a u našoj zemlji najpoznatiji su Sokobanjski, Jelički i Dimitrovgradski meteorit.

„Najmasovniji, najteži je bio onaj u Dimitrovgradu, Dimitrovgradski meteorit, težio je 100 kilograma. Kada ga pogledate ovako to je jedna mala struktura ali sadrži dosta gvožđa i nikla koji ne potiču sa planete Zemlje pa je specifična težina samog meteorita dosta veća. A što se tiče meteorita iz različitih delova sveta ovde recimo se nalazi jedan od najzanimljivijih meteorita koji pripada vrsti ahondrita, pao je u Sibiru 1947. godine i tadašnji stanovnici Sibira su mislili da je to nastavak Drugog svetskog rata tako da su bili jako uplašeni“, Stefan Radević, kustos u Prirodnjačkom centru Srbije u Svilajncu.

Meteoriti su podeljeni u tri grupe, na kamene, gvozdene i gvozdeno kamene a svaki od njih je poseban i drugačiji.

„Gvozdeno kamene vrste metorita imaju takozvane palazite koji imaju olivin u sebi a to je supstanca koja je prozirna na svetlosti i baš izgledaju onako specifično kao da je neki materijal za nakit u pitanju“, dodao je Radević.

Prirodnjački centar u Svilajncu poslednjih godina se pozicionirao na turističkoj mapi Srbije kao mesto sa najviše poseta u sferi naučnog turizma.

„Ono što je važno to je da smo u prethodnom periodu zaista radili na unapređenju procesa rada, na poboljšanju kvaliteta usluga koje Prirodnjački centar pruža, uz atraktivnosti sadržaja i aktivnosti kako za najmlađe tako i za sve ostale starosne kategorije, da im približimo nekako oblasti kao što su nauka, kultura i obrazovanje, a pri tom da to bude na jedan interaktivan i zabavan način. Eto prethodni period rada od pet godina unazad beleži 100 000 posetilaca godišnje, od toga mogu da izdvojim negde između 30.000 i 40.000 deca samo na relaciji ekskurzija“, kazala je Danijela Čuknjić, v.d. direktorka Prirodnjačkog centra Srbije u Svilajncu.

Misterija i radoznalost koja prati meteorite vezana je još za dinosauruse i njihov nestanak sa planete Zemlje pa najnovija izložba „Nebesko kamenje“ zaokružuje priču o životu na našoj planeti pre pojave čoveka čime se upotpunjuje postavka o velikim gmizavcima u Prirodnjačkom centru.

U poljoprivredi od 2019. prijavljeno 60.000 sezonskih radnika

 

Preuzmite android aplikaciju.