Музеј Војводине је чувар традиционалног блага наше равнице, која у склопу богатог историјског наслеђа поседује збирку народне ношње.
Шаролика изложба народне ношње представља шетњу кроз раздобља од краја 19. до половине 20. века. Могу се видети сличности код појединих ношњи, а неке од њих су три беле хаљине које припадају буњевачкој, бугарској и словачкој заједници.
„Ношење ношње у одређеним бојама, биле су везане за одређене сеоске празнике па тако на пример девојке су носиле белу ношњу у време после ускрса у време до педесетнице, односно духова када је у ствари, било потребно приказати неку врсту чистоте тих младих жена“, рекла је етнолошкиња Катарина Радисављевић.
Обавезни део народне ношње је накит. У сталној поставци налази се мушки накит – токе, који је показивао статус у друштву оног који га поносно носи.
„Токе су накит који потиче из високих друштвених функција. У време Аустроугорске то су били председници жупанија који су око врата носили велике израђене кругове међусобно спојене металним плочама који су одређивали њихов статус као жупана“, напоменула је Радисављевић.
Музеј Војводине има преко 3000 делова народних ношњи и представља неговање културе сећања кроз одевне предмете. Посетиоци имају прилику да виде уз помоћ којих предмета домаће радиности су прављење народне ношње.
Преузмите андроид апликацију.