Izložba „Mileva: Mi smo stena“ posvećena srpskoj naučnici Milevi Marić Ajnštajn otvorena je zvanično za novogodišnju noć u Muzeju grada Novog Sada. Izložba koja je zatvorila godinu titule Grada Novog Sada kao Evropske prestonice kulture i dalje se može posetiti svakog radnog dana, sem ponedeljka u Muzeju grada Novog Sada.
Spektakulrana izložba nastala je zahvaljujući radu autora dr Dušana Jovovića.
Ko je bila Mileva Marić?
Mileva Marić bila je čuvena srpska matematičarka, rođena u Titelu, a udata za jednog od najvećih naučnika ikada – Alberta Ajnštajna. Tokom svog života živela je i školovala se u Novom Sadu.
Inače, kuća njenih roditelja se i dalje nalazi u Novom Sadu,na adresi Kisačka 20 i stavljena je pod zaštitu države, kao spomenik kulture.
Mileva se tokom svog školovanja posebno isticala iz predemta matematike i fizike. Bila je peta žena koja je upisala Švajcarski tehnički univerzitet poznat kao „švajcarski politehnikum“, a prva žena koja je upisala studije matematike i fizike koji je pohađao i Albert Ajnštajn.
Njen život obeležen je sa velikom ljubavlju prema nauci, ali i prema Albertu, zbog kojeg je i odustala od doktorata na švajcarskom Politehnikumu.
Mileva je bila nesrećna u kasnijem životu, kao i u ljubavi. Život ispraćen čestim selidbama i turbulencijama, na kraju i razvodom od Alberta Ajnaštajna završio je 4. avgusta 1948. godine od posledice šloga.
Ono što je uvek ostalo upitno jesu Ajnštajnovi uspesi koji su verovatno bili potpomgnuti zajedničkim radom Mileve i njega, o čemu svedoči i Milevino obrazovanje koje se prema ocenama i proseku pokazalo jače u odnosu na Ajnštajna.
Ono što je sigurno jeste Milevin doprinos u naučnoj zajednici koji nikada nije bio prihvaćen jednako koliko je vredeo.
U trenutcima u kojima je njen život bio okupiran porodicom i Albertom, ostao je po strani njen uspeh i to da je ipak tada, kao jedina žena, upisala smer matematike i fizike na Politehnikumu.
O izložbi
Izložba „Mileva: Mi smo stena“ je jedinstvena izložba koja slavi naučni, ali i svaki drugi Milevin doprinos zajednici. Neverovatan uspeh, genijalnost i nadarenost koji je Mileva posedovala ostali su nedovoljno istraženi. Kao Srpskinji, pre svega žiteljki Novog Sada ali i drugih delova naše zemlje duguje se jedna ovakva neverovatna izložba koja će slaviti, ali i objasniti neverovatan tok njenog života.
Izložba je nastala upotrebom najsavremenijih tehnologija, a posvećena je Milevi, njenom životu, braku i nauci kroz 12 različitih celina u kojima je kompozicija prostora podeljena na svetlo i tamno.
Izložba je nastala kao jedna velika i značajna postavka koja je istovremeno i završnica godine u kojoj je Novi Sad bio evropska prestonica kulture.
Autor izložbe dr Dušan Jovović
Autor izložbe je multimedijalni umetnik dr Dušan Jovović.
Pored izložbe „Mileva: Mi smo stena“ koja u prethodnim mesecima izazvala veliku pažnju, autoru se duguje zahvalnost i za izložbu „Vreme i vaseljena” koja je otvorila prošle godine programski luk Novi Sad – Evropska prestonica kulture 2022.
Prethodna izložba, izložba posvećena Milutinu Milankoviću bila je najposećenija izložba, a isto bi se moglo očekivati i od izložbe posvećene Milevi Marić.
Na sajtu visitns.rs stoji da je dr Dušan Jovović multimedijalni umetnik i osnivač kreativne grupe „Artbeat“, jedne od vodećih produkcionih kompanija za nove medije i izgradnju modernih muzeja, koja je aktivna već punih 20 godina. Njihov umetnički opus beleži više od 500 uspešno realizovanih projekata, od kojih su pojedini bili prvi takvog tipa u svetu.
Slobodan Trkulja i Balkanopolis otvaraju sezonu SALE u Gradskoj koncertnoj dvorani
Preuzmite android aplikaciju.