У петак 17. маја у 19 часова, биће отворена изложба “Душан Крстић: Архитектура” у Музеју савремене уметности Војводине.
Настављајући серију изложби посвећених архитектури друге половине XX века у Војводини, МСУВ организује ретроспективну изложбу архитекте Душана Крстића, као једног од водећих домаћих архитеката тога доба.
Изложбу прати монографија посвећена његовим архитектонским делима, педагошком и историографском стваралаштву. Кустоси изложбе су Драгана Константиновић и Владимир Митровић.
Изложба “Душан Крстић: Архитектура” се састоји од богате документације МСУВ коју је архитекта поклонио музеју, штампаних принтова, фотографија и макета које су израдили студенти архитектуре.
Љубазношчу породице премијерно ће бити изложени и Крстићеви оригинални цртежи, што је заокружило приказ његовог богатог архитектонског и уметничког опуса.
Драгана Константиновић је поводом предстојеће изложбе у МСУВ рекла: “Изложба и монографија Душан Крстић: архитектура резултат су сарадње Департмана за архитектуру и урбанизам Факултета техничких наука и Музеја савремене уметности Војводине. Обе институције већ дуги низ година посвећено раде на истраживању тема и личности које су оставиле траг у модерној историји града. У том смислу, истраживање личности и дела Душана Крстића значајан је допринос разумевању једне стваралачке епохе и личности које су својом ширином, радом и талентом обликовале просторе у којим живимо. Снажно посвећен актуелним градитељским темама, пројектовању, едукацији студената и критичком писању, Крстић нас је све научио шта значи свестраност, таленат и посвећеност архитектури. Откривајући његове куће и писану реч заједно са студентима, изложбом смо креирали исечак његове богате архитектонске каријере. Књигом је заокружено његово деловање у свих нишама праксе. Верујемо да овакви пројекти доприносе разумевању локалних контекста, њихових вредности, као и ствараоца који су оставили трајне поуке за деловање у садашњости и будућности.”
Владимир Митровић је о изложби навео: “Поред фотографија објеката и планова, посебну пажњу посветили смо Крстићевим оригиналним цртежима, које је породица архитекте љубазно уступила музеју. Уз основни изложени материјал биће приказани и каталози, часописи и књиге за које је Крстић писао. Посебан део посвећен је архитектонским анализама Крстићевих објеката које су израдили студенти архитектуре са Департмана за архитектуру и урбанизам ФТН Универзитета у Новом Саду. Изложбу прате и макете које су такође дело студената новосадског факултета. Изложбу практично заокружује документарни филм “Градитељи Новог Сада: Душан Крстић“ Владимира Бајића из 2023. године у продукцији Радио-телевизије Војводине где је по први пут, у телевизијском формату, приказана градитељска делатност архитекте Крстића.”
Изложба “Душан Крстић: Архитектура” наставак је сарадње МСУВ и Департмана за архитектуру и урбанизам ФТН Универзитета у Новом Саду на проучавању богатог архитектонског модернистичког наслеђа где су у кустоски рад били укључени и студенти различитих година студија.
Уз пратећу монографију о арх. Крстићу, изложба је завршетак пројекта у коме је валоризована архитектонска и професорска каријера једног од значајних архитеката војвођанског регионалног модернизма друге половине протеклог столећа.
Током трајања изложбе биће организовани и различити пропратни садржаји, филмска пројекција документарног филма посвећеног Крстићевом животу и његовим делима као и радионице за студенте, децу и омладину различитих узраста.
Изложба ће бити отворена до 2. јуна 2024. године. МСУВ је отоврен за посетиоце од уторка до недеље, од 10 – 18 часова, а уочи Међународног дана музеја који се обележава 18. маја, МСУВ ће задржати традицију Ноћи музеја и бити отворен за посетиоце до поноћи.
Душан Крстић (Нови Сад, 1938–2013) је дипломирао на Архитектонском факултету у Београду (1962). Каријеру архитекте започео у Пројектном заводу Војводине, потом као пројектант био ангажован у Заводу за физичку културу и Новотехни (до 1976). Од тада до 2001. водећи је архитекта пројектног бироа Пројекат 76 новосадског Неимара.
На Архитектонском одсеку Факултета техничких наука у Новом Саду био је ванредни професор на предметима Становање и Архитектонско пројектовање (2001–2005). Аутор је бројних стамбених и јавних објеката у којима је дао значајан допринос савременом војвођанском градитељству, као један од водећих архитеката свога доба.
Одржао је више јавних предавања из области архитектуре и њене савремене историје у Новом Саду и Београду. Чланке, студије, критике и рецензије објављивао је у више стручних часописа и дневних новина. Добитник је Октобарске награде града Новог Сада (1972) и Табаковићеве награде за архитектуру за целокупно стваралаштво. (2002).
Партнери изложбе су Департман за архитектуру и урбанизам ФТН Универзитета у Новом Саду, и Радио-телевизија Војводине.
Nesvakidašnji događaj „Urbana intervencija“ u KS Eđšeg u nedelju, 12. maja
Преузмите андроид апликацију.