Početna > Život i stil
Život i stil

Izbegnite grešku koju mnogi prave kada prvi put pale sveću

I dok može biti primamljivo da je upalite odmah, ispostavilo se da je prvo paljenje sveće najvažnije za diktiranje koliko će trajati. Zapalite novu sveću kao stari profesionalac.
Foto: Pixabay/JosepMonter

Nemojte praviti ovu grešku kada prvi put upalite novu sveću. Skidanje poklopca sa nove sveće jedno je od velikih zadovoljstava. I iako može biti primamljivo da ga odmah uključite, postoji nekoliko stvari koje ćete želeti da razmotrite pre nego što počne da gori po prvi put. Pokazalo se da je prvo paljenje sveće najvažnije za diktiranje koliko će ona trajati. 

Koji je pravi način da se prvi put zapali sveća?

Kada palite sveću, obavezno je ostavite da gori dovoljno dugo da se gornji sloj voska potpuno otopi, od ivice do ivice. To je dobro da se uradi svaki put kada upalite sveću, ali posebno tokom tog važnog prvog paljenja.

U zavisnosti od sveće, ova početna faza bi mogla da potraje nekoliko sati. Posle prvog sagorevanja, što konstantnije palite sveću i dozvolite da se gornji sloj potpuno otopi, to će bolje raditi.

Ostali saveti za ravnomerno i čisto sagorevanje sveća:
Foto: Pixabay/Fernando_Villadangos
Skratite fitilj

Obrezivanje fitilja pomaže da vaša sveća gori svetlije i duže. Ova praksa pomaže da se plamen drži pod kontrolom i sprečava stvaranje mrlja od dima na tiganju. Nakon prvog paljenja, isecite fitilj na oko pola inča pre nego što ga ponovo upalite.

Odrđavajte fitilj čistim

Kada počnete da sečete fitilj uklonite sve ove ostatke kako biste izbegli porast plamena i opasnosti od požara, predlaže ona.

Zaštitite sveću

Ništa ne može prigušiti vaš plamen kao nalet vetra ili nalet klima-uređaja, predlažemo da sveće držite dalje od „vetrovitih“ mesta kod kuće. Ovo uključuje otvorene prozore, radijatore ili područja kroz koja ljudi često prolaze. Izlaganje vaše sveće vazduhu može poremetiti njen plamen i dovesti do mrlja i čađi u posudi u kojoj sveća stoji.

Foto: Pixabay/Alexis
Koristite aparat za gašenje sveća

Dok je većina nas navikla da duva sveće u stilu rođendanske torte, morate imati na umu da to može ostaviti mnogo prljavštine i pepela iza sebe. Preporučujemo da plamen ugasite sa poklopcem za sveću.

Ne gori duže od četiri sata

Ne samo da bi fitilj koji gori predugo mogao poremetiti kvalitet vazduha, već bi mogao i skratiti životni vek vaše sveće. Kada se fitilj pregreje, više voska će sagoreti nego što je potrebno, ostavljajući neravnu sveću. Idealno vreme sagorevanja je obično tri do četiri sata, nakon čega sledi period hlađenja od 24 sata.

Da li znate koliko često treba da perete posteljinu? Odgovor je iznenadio mnoge

Preuzmite android aplikaciju.

Oznake