Početna > Srbija
Srbija

Na današnji dan rođen je srpski pesnik Ivan V. Lalić

Ivan V. Lalić (8. jun 1931 — 28. jul 1996) je bio srpski pesnik, esejista i prevodilac, jedanod najistaknutijih pesnika neosimbolističke struje u savremenoj srpskoj poeziji.
Foto: PrtSc/YouTube

Rođen je u Beogradu 1931. godine. Radio je neko vreme kao novinar i urednik Radio Zagreba; bio je urednik u „Prosveti“ i „Nolitu“.

Detinjstvo je proveo u Beogradu, i nakon smrti majke seli se u Zagreb kod oca. U Zagrebu je upisao Drugu mušku gimnaziju koju je završio 1949. godine.

Na Pravnom fakultetu u Zagrebu je diplomirao 1955. godine. Posle odsluženja vojske u Karlovcu, 1956. godine Ivan upisuje Filozofski fakultet odeljenje za komparativnu književnost gde je odslušao samo 2 semestra.

  1. godine dobija poziv da radi kao sekretar u Savezu književnika Jugoslavije pa se seli u Beograd.

Bio je generalni sekretar Saveza književnika Jugoslavije (1961-64) i od 1975. godine. Godine 1961. u decembru Lalić, kao sekretar Saveza, putuje s Andrićem u Stokholm na dodelu Nobelove nagrade.

Sa Zoranom Mišićem i Svetlanom Velmar Janković je uređivao časopis Književnost.

Svojom poezijom preko artizma, uravnoteženih slika i duhovne sabranosti obnovio je liniju simbolističkog pesništva. Tragajući za klasičnom merom pesme i nalazeći pesničko nadahnuće u literaturi, Lalić se u svojoj poeziji okretao Vizantiji i antičkom svetu.

Za stvaralački razvoj Lalića vrlo je značajno delo Vojislava Ilića, o kojem je napisao izvanredan esej, a na osnovu kojeg se može tumačiti određeni repertoar pesničkih slika i stalnih stihovnih oblika prisutan u njegovoj poeziji.

Takođe je bio izvrstan prevodilac, esejista i kritičar. Ivan V. Lalić je ušao u književnu kritiku kao hroničar časopisa, najpre „Letopisa Matice srpske“, a potom beogradske „Književnosti“. Njegovu kritiku odlikuje objektivnost, kao i iskustvo koje u nju unosi.

Priredio je nekoliko antologija i zbornika. Bavio se prevodilaštvom, naročito prepevima; tako je između ostalog priredio „Antologiju novije francuske lirike“ (od Bodlera do naših dana) i izbore pesama Helderlina (Nolitova nagrada) i Pjer Žan Žuva.

Autor je radio-drame „Majstor Hanuš“ (nagrada Jugoslovenske radiodifuzije).

 

Radoje Domanović: tvorac srpske satirične pripovetke

Preuzmite android aplikaciju.