Zbog klimatskih promena proizvodnja meda u Italiji je u ovoj godini, u odnosu na prošlu, opala za 95 odsto, a u nekim severnim pokrajinama maslinovog ulja je proizvedeno čak 80 manje, piše dnevni list „Il Fato kotidijano„.
Kao posledica klimatskih promena opala je i proizvodnja vina najviše u regiji Toskana, gde je ove godine proizvedeno 25 odsto manje nego prošle godine.
Zbog toga što su zimske temperature prošle godine, kalendarski kasnile, u regiji Lazio uništeno je 70 odsto proizvodnje lešnika. Istovremeno zbog visokih letnjih temperatura paradajz je minulog leta prevremeno sazreo, nije bilo moguće sakupiti sav rod iz tehničkih razloga, pa je oko 20 odsto propalo.
Slično je i sa drugim poljoprivrednim kulturama kao što je pirinač, čiji je rod bio 10 odsto niži u odnosu na prethodnu godinu. Italija proizvodi polovinu od ukupnih potreba Evrope.
Zbog klimatskih promena drastično je opao i rod voća, pre svega krušaka, breskvi i kajsija.
Ove klimatske promene i njihov uticaj na poljoprivrednu proizvodnju Italiju je koštao, u protekloj deceniji, više od 14 milijardi evra.
Zbog geografskog položaja Italije, klimatske promene su za 20 odsto brže ili više izražene nego drugde, tvrdi predsednica italijanskog ogranka Svetske fondacije za prirodu (WWF), Eva Alesi.
Jedna od posledica je da poljoprivrednici u južnim pokrajinama, na Siciliji i Sardiniji na primer, umesto mediteranskih počinju da uzgajaju egzotično voće i povrće.
Preuzmite android aplikaciju.