Италија после продужетака преживела Аустрију!

Фудбалска репрезентација Италије пласирала се у четвртфинале Европског првенства, победом над Аустријом после продужетака, 2:1.

Јунаци „азура“ били су резервисти Федерико Кјеза и Матео Песина, који су постигли голове у 95, односно 105. минуту.

Аустрија је успела да унесе немир у њихове редове у завршници другог продужетка, када је Саша Калајџић главом, из јако тешке позиције, савладао Донаруму после корнера.

Италијани су, такође, успели да поставе рекорд – 31 утакмица без пораза, чиме су превазишли своје земљаке из периода 1935-1939, односно репрезентацију Француске (1994-96).

Аустрија је одиграла и те како добар меч, међутим, вероватно закаснеле измене и умор играча, коштале су их много на Вемблију.

Италија је успела да се пласира у четвртфинале, где ће 2. јула у Минхену, играти против бољег из дуела Белгија – Португал (недеља, 21.00).

Почетак меча припао је Аустрији, која је ривала затекла са агресивном, храбром и офанзивном игром.

Марко Арнаутовић је већ у првом минуту зарадио жути картон, након оштрог старта, али и напада своје екипе.

Италијани су се мало по мало ослобађали, преузели контролу, а онда у 17. минуту организовали најбољи напад. Спинацола је пробио по левој страни, пребацио на другу, одакле је Барела шутирао, а Бахман ногом добро реаговао.

Није много требало Аустријанцима да узврате. Арнаутовић је гурао и изборио за позицију између Бонучија и Ачербија, међутим, његов шут је отишао преко гола.

Најближи поготку у првом полувремену је био Чиро Имобиле, који је у 31. минуту шутирао са готово 30 метара. Његов пројектил завршио је малтене на месту где се спајају статива и пречка.

Иако се очекивало да Италија у наставку још више притисне Аустрију, то се није догодило.

Штавише, много већа узбуђења су се дешавале пред голом „азура“, који су на моменте деловали збуњено.

Алаба је на старту другог дела пропустио лепу прилику да из слободњака са 17 метара донесе вођство својој екипи.

У 65. минуту Марко Арнаутовић је успео да савлада Донаруму главом од пречке, међутим, ВАР је тај гол поништио због офсајда.

До краја регуларног дела видео технологија је још једном била позивана у помоћ, али промене резултата – и голова није било; морали су да се играју продужеци.

Резервиста Федерико Кјеза је имао први шансу у продужецима, да би из друге прилике и постигао гол.

Јако тешку лопту је главом успео да умири Кјеза. Потом је „заломио“ Лајнера, а онда и левом ногом закуцао лопту у мрежу Бахмана, 1:0.

Десетак минута касније Италија је успела да дуплира предност. Инсиње је проиграо Белотија у срцу шеснаестерца. Корпулентни нападач се одлично заградио, додао до Матеа Песине, који је прецизно шутирао у даљи угао Бахмана и постигао гол, 2:0.

Аустрија је у другом продужетку успела, ипак, да направи нову драму и то преко Калајџића. Луис Шауб је посла центаршут из корнера, а Калајџић из немогуће позиције, са прве стативе, практично са земље, главом савладао Донаруму.

Покушавали су да стигну и до чуда, изједначења, али нису успели. „Азури“ су прошли даље!