Rekordan broj medalja za olimpijski tim Italije u Tokiju oživeo je raspravu o pravima na državljanstvo u Italiji.
Snimci vrhunskih italijanskih sportista, koji su nadmašili sva očekivanja osvojivši 40 medalja na igrama, pokazali su Italijanima stranu zemlje koju retko viđaju na televiziji: njenu rasnu i etničku raznolikost.
Oko 15 odsto olimpijskog tima Italije rođeno je u inostranstvu ili imaju roditelje rođene u inostranstvu. U atletskom timu, koji uključuje kategorije poput atletike, ta brojka raste na skoro 40 posto.
Raznolikost tima podstakla je tekuće rasprave u Italiji o tome kome se dodeljuje državljanstvo, pri čemu je predsednik Olimpijskog komiteta Italije Đovani Malago zaslužan za multietnički tim pozvao na ubrzanje podnošenja zahteva za dobijanje državljanstva profesionalnih sportista.
Italijanski zakoni o državljanstvu dugo stvaraju prepreke za sportiste koji nisu rođeni u zemlji.
Kao i većina evropskih zemalja, Italija dodeljuje državljanstvo na osnovu jus sanguinis – načela da se državljanstvo određuje prema nacionalnosti roditelja osobe. Jus soli, princip da se državljanstvo određuje prema zemlji rođenja, bez obzira na državljanstvo roditelja, primenjuje se u Kanadi i Sjedinjenim Državama.
To znači da dete rođeno u Italiji od roditelja imigranata nije priznato kao državljanin i ne može se takmičiti pod italijanskom zastavom na međunarodnom nivou. Ne-državljani se mogu prijaviti za državljanstvo sa 18 godina, ali proces može potrajati do tri godine, do kada će mnogi sportisti ili odustati od sporta ili izabrati da predstavljaju drugu državu, navodi Malago.
Malago je pozvao “sportski jus soli“ da ukloni ono što naziva “Danteov pakao“ birokratije i da sportistima da italijansko državljanstvo minut nakon njihovog 18. rođendana.
Ministarka unutrašnjih poslova Lusiana Lamorgese podržala je rešavanje ovog pitanja, rekavši da se nada „da bi se mogao postići politički konsenzus“.
“Kada vidite ove mlade olimpijce koji su odali počast našoj zemlji, to pokazuje da Malago ima poentu: moramo učiniti da se osećaju integrisano u naše društvo“, rekla je Lamorgese.
Političari levog centra u međuvremenu kažu da državljanstvo ne treba olakšavati samo onima sa potencijalom da postignu slavu na globalnoj sportskoj sceni.
Demokratska stranka levog centra obećala je da će u septembru otvoriti raspravu o tom pitanju u parlamentu. „Olimpijske igre potvrdile su ono što smo oduvek baštinili“, tvitovala je stranka, nazivajući državljanstvo „pravom“, a ne nečim što treba „zaraditi“.
O pobedi Italije na evropskom prvenstvu u planinskom biciklizmu pročitajte ovde.
Preuzmite androidaplikaciju.