Почетна > Свет
Свет

Италија и Француска спремају пост Меркел савез

Нови дует тренутно се бори за лидерство у Европској унији, пошто француски председник Емануел Макрон и италијански премијер Марио Драги иступају како би попунили празнину на европском трону у тренутку када се ера немачке канцеларке Ангеле Меркел ближи крају, пише бриселски портал Политико.
Фото: Танјуг/АР/John Thys

Док је Немачка окупирана унутрашњим питањима уочи септембарских избора, француко-италијански политички двојац са својим савезницима је већ радио на покретању плана ковид опоравка ЕУ у износу од 750 милијарди евра, а сада је усредсређен на више циљеве: реформу правила о трошењу у блоку, потписивање билатералног споразума заснованог на француско-немачком моделу и удруживање у заједничке индустријске пројекте и правосудну сарадњу, пише Политико.

Портал наводи да двојица европских политичара имају доста тога заједничког, обојица су бивши инвестициони банкари који у смелијој и бржој ЕУ виде лек за домаће потешкоће, а такође деле про-ЕУ, тржишно и центристички оријентисане погледе.

Оно што је најважније, обојица знају да је време за деловање сада, док је Драгијев рејтинг висок, пре него што Немачка добије новог лидера и док се Макрон бори за реизбор.

Француско-италијанска алијанса почела је прошлог лета када су се Макрон и тадашњи италијански премијер Ђузепе Конте залагали за амбициозни план опоравка од пандемије, а откако је Драги преузео власт раније ове године, савез је само ојачао.

Ипак, доста је и препрека на путу француско-италијанске доминације, штедљиве северне државе сигурно неће подржати даљу потрошњу и финансијске интеграције, док ће централне и источне силе наставити да пркосе Макроновом социјално-либералном руководству.

Такође, пре само две године француско-италијански дипломатски односи били су на послератном нивоу, према француском министарству спољних послова, услед спорова око миграција, сукоба циљева у Либији, италијанског министра спољних послова који је кокетирао с покретом Жутих прслука и опозивањем француског амбасадора у Риму.

Новооткривени ентузијазам у односима Париза и Рима постао је очигледан почетком овог месеца када је италијански председник Серђо Матарела отишао у француску престоницу на прво путовање у иностранство од закључавања, а Макрон је Италију том приликом назвао сестринском државом са којом је Француска, како је рекао, несумњиво делила више него са било којом другом.

Драгијев долазак на власт у Италији је само додатно побољшао везе, а двојица лидера имају за циљ да потпишу билатерални споразум под називом „Уговор о квириналу“, који на много начина подсећа на француско-немачки Јелисејски уговор из 1963. године.

Садржај споразума није објављен, а посланик из Макронове странке који председава „Француско-италијанском групом пријатељства“ француске Националне скупштине Кристоф Дипомпе сматра да су сигнали које две владе шаљу важнији од стварних одредби будућег споразума.

 

Преузмите андроид апликацију.