Од 72 врсте птица које су праћене у околини Чикага, око једна трећина је положила јаја пре око 25 дана раније него пре једног века, наводи се у чланку објављеном у петак у часопису „Journal of Animal Ecology“.
Међу погођенима су гугутка, ветрушка и јастреб.
Научници до сада нису пронашли никакве јасне карактеристике заједничке овим врстама које би могле да објасне зашто мењају свој распоред. „Већина птица које смо посматрали једу инсекте, а на сезонско понашање инсеката утиче и клима“, рекао је главни аутор Џон Бејтс, кустос одељења за птице у Филд музеју у Чикагу.
Само неколико степени температуре више или мање од дугогодишњег просека може имати велики утицај на то када се излегу инсекти, лиснато дрвеће, расцветало цвеће и, према новом истраживању, јаја.
Научници верују да би климатске промене могле бити један од многих разлога за нагли пад популација птица од 1970-их, при чему су Сједињене Државе и Канада изгубиле око трећине својих птица, или око 3 милијарде птица, према студији из 2019. часописа „Science“.
Бејтс и његове колеге су проучили више од 1.500 записа о љусци јајета који се чувају у Филд музеју у Чикагу, а многи потичу из периода између 1872. и 1920. године, када је скупљање јаја било популарна забава.
Ови ентузијасти из викторијанског доба оставили су детаљне, руком писане налепнице са информацијама као што су врсте птица и датум сакупљања. Научници су затим упоредили ове записе са више од 3.000 савремених записа, све у комбинацији са подацима о нивоима угљен-диоксида на датуме гнежђења током студије.
Закључци студије потврђују резултате студија спроведених последњих деценија у Уједињеном Краљевству, а које су такође откриле да птице полажу јаја раније.
Park kod stare Ranžirne stanice – zelena oaza koja će krasiti Novi Sad
Преузмите андроид апликацију.