Почетна > Свет
Свет

Историјски догађаји за које нисте знали да су из истог времена – гиљотина, „Ратови звезда“, пирамиде, мамути…

Када размишљамо о историјским догађајима, посматрамо их кроз одређену перспективу у односу на тренутно време. Ипак, неки историјски догађаји чине се много даљим него што јесу, док неки које стављамо у праисторију и нису били тако давно. Које најнеобичније ствари су се догодиле истовремено?
Фото: Wikimedia Commons
Најстарије дрво данашњице имало је већ 1.000 година када је умро последњи мамут

Најстарије дрво тренутно налази се на Белим планинама, у Калифорнији и тренутно је његова старост процењена на око 5.000 година.

Мамути, које многи препознају као бића далеке прошлости и леденог доба, нестали су са лица земље пре око 4.000 година.

Фото: Wikimedia Commons
Мамути су били живи док су Египћани градили своје пирамиде

Поново мамути у центру пажње. Мало ко би претпоставио да су ова велика створења обложена дебелом длаком ходала земљом док су на северу Африке на врелом песку Египћани подизали своје прве пирамиде, ипак, било је тако.

Конкретније, мамути су били на земљи до отприлике 1.650 године пре нове ере, а најстарије пирамиде подигнуте су око 2.600 година п.н.е.

Фото: Unsplash/Andres Dallimonti
„Ратови звезда“ изашле су исте године у којој је у Француској била последња егзекуција гиљотином

Када размишљамо о гиљотини често мислимо о даљој историји, средњем веку и слично. Ипак, последња срмтна казна гиљотином у Француској била је 1977. године, када је у биоскопима започето прво емитовање првог филма у култном серијалу „Ратови звезда“.

Фото: Wikimedia Commons
Први „МекДоналдс“ отворен је пре отварања логора у Аушвицу

Док се у Европи одвијао најгнуснији рат у историји човечанства, Американци су отворили свој први „МекДоналдс“, који је касније постао светски познати бренд.

Иако тада непознат, први „Мек“ отворен је 15. маја 1940. године, док су 20. маја исте године први затвореници стигли у логор у Аушвицу.

Фото: Unsplash/Frederick Wallace
Универзитет у Оксфорду постојао је стотинама година пре царства Астека

Иако не постоји тачан датум оснивања Универзитета у Оксфорду, постоје подаци који говоре да су предавања на универзитету вођена још давне 1096. године.

Са друге стране, царство Астека настало је 1428. године уједињењем три града у Мексичком заливу, и трајало је све до 1521. године када је покорено од стране Шпанаца.

Фото: Unsplash/Perry Grone
Последња књига серијала „Хари Потер“ изашла је исте године када и први „Ајфон“

Последња књига Џеј Кеј Роулинг о многима омиљеном јунаку изашла је 2007. године, када је Стив Џобс из компаније „Епл“ јавности представио прфи „Ајфон“.

Након тога, књиге су „претворене“ у филмове, а нових дела о чаробњаку Потеру није било. Можда је управо појава нових телефона одвукла млађу публику од читања, а можда је све била само случајност.

Фото: WikimediaCommons/Blake Burris
Први микрочип настао је исте године када су се у Белгији на сајму Африканци приказивали као експонати

Инжењер Џек Килби изумео је 1958. године у Тексасу први модерни микрочип, и тако, тада несвесно, изменио историју, али и будућност технологије.

Исте године, на „Експо“ изложби у Бриселу приказивана је поставка „село из Конга“, где је у ограђеном простору, уређеном налик афричком селу, породица црнаца из Конга држана против своје воље, те приказивана као експонат.

Фото: Wikimedia Commons
Од првог полетања у ваздух, до првог летења на месец прошло је само 66 година

Иако ова два догађаја нису истовремена, раздобље између ова два догађаја релативно је кратко.

Док су се браћа Рајт 1903. године поштено намучила да направе први лет једва неколико метара изнад копна, само 66 година касније, 1969. године мисија Аполо 11 успешно је слетела на месец.

Поређења ради, од првог слетања на месец до данас прошло је скоро 54. године.

Фото: Wikimedia Commons
Које сличне чињенице ви знате?

Priča o Novosađaninu koji je postao evropski šampion u ispijanju piva

Преузмите андроид апликацију.