Свети синод Грчке православне цркве је данас објавио да је „потпуно против” плана Владе да легализује истополне бракове, о чему закон треба да буде поднет Скупштини, следећег месеца.
„Држава прописује, али то Цркву не лишава слободе изражавања, нити је ослобађа дужности да обавештава народ (…) Ако ћути, сноси тешку одговорност”, оценио је Свети Синод на крају ванредног заседања, које је трајало више од пет сати.
Митрополити Грчке православне цркве, која Уставом није одвојена од државе, одлучили су да писма у којима изражавају свој став пошаљу свим посланицима Скупштине (којих је 300), да се 4. фебруара обрате верницима у свим црквама у Грчкој и да их лецима обавесте о противљењу предлогу закона који мора да буде усвојен наредних дана у Савету министара.
По њиховим речима, предлог закона ће промовисати „укидање очинства и материнства” и „нестанак родних улога у породици”.
„Та законодавна иницијатива осуђује будућу децу да одрастају без оца и мајке, у окружењу конфузије родитељских улога”, сматрају митрополити.
Премијер Киријакос Мицотакис је недавно најавио да би предлог закона требало да буде размотрен у Скупштини до средине фебруара, упркос противљењу Цркве која има велики утицај на друштво и део конзервативног табора из којег је и он сам.
„Ми ћемо саслушати мишљење Цркве, али држава доноси законе, она законе не доноси у сарадњи са Црквом”, инсистирао је Мицотакис, представљајући свој пројекат.
Грци су подељени према том питању: у две недавно објављене анкете 49 одсто је против истополних бракова, а 51 је за њихово увођење.
Грчка блокира чланство Албаније у ЕУ? Две НАТО земље су званично у рату: Тензије опет кључају
Преузмите андроид апликацију.