Почетна > Свет
Свет

Грчка блокира чланство Албаније у ЕУ? Две НАТО земље су званично у рату: Тензије опет кључају

Аљтин Мешини је успешан произвођач органског сира у Пермету у јужној Албанији. А његова продавница је права туристичка атракција: налази се у великом бункеру који је 1939. изградила Мусолинијева фашистичка Италија и који су италијански војници користили да гранатирају ровове грчке војске током грчко-италијанског рата 1940-41.

У то време Албанију је окупирала Италија. Након што је грчка војска потиснула Италијане, избиле су крваве борбе око Пермета. Према подацима Амбасаде Грчке у Тирани, током грчко-италијанског рата, у Албанији је погинуло око 8.000 грчких војника, од којих је 1.300 сахрањено на гробљима у Албанији.

За Аљтина Мешинија, чување ратних успомена као што је ова, важан је корак ка разумевању колико су живот и мир драгоцени. „Погледајте моју млекару, направљена је да одузима животе у апсурдном рату. А ја је користим да храним животе у миру.“

Људи попут Мешинија јесу можда научили лекције из прошлости, али то се не може рећи за однос Албаније и Грчке. Билатерални односи двеју земаља већ дуже време су затегнути, а многи проблеми имају корене у прошлости.

Албанија и Грчка званично још увек у рату

То укључује несугласице око разграничења поморских подручја, ратног стања између две земље које званично још увек траје и питање имовинских права припадника грчке мањине у Албанији.

Након што је Италија напала Грчку са територије окупиране Албаније, Грчка је у октобру 1940. објавила рат Албанији. Мада су Албанија и Грчка 1996. потписале споразум о пријатељству, те две чланице НАТО технички су још увек у рату.

Према речима представника грчког Министарства спољних послова, грчка влада је пристала да укине ратно стање још 1987, али грчки парламент ту одлуку никада није ратификовао. Ратно стање одавно је извор напетости између двеју земаља.

Окончање ратног стања важно је за Албанију, јер би могло да отвори врата преговорима о репарацијама за мањину Чами. Та албанска мањина дуго је живела у данашњем северозападном грчком региону Епиру. После Другог светског рата, Грчка је протерала и конфисковала имовину великом броју муслиманских Чама, јер су наводно сарађивали с окупаторима. Након окончања диктатуре 1990-их, Албанија је тражила репарације од Грчке, а етничка група Чами у Албанији залаже се за право на повратак у Грчку. За сада без успеха.

Kina poziva lidere EU na saradnju u obezbeđivanju globalne stabilnosti

Преузмите андроид апликацију.