Почетна > Свет
Свет

Исток Немачке је за сарадњу ЦДУ и АфД

Последње анкете јавног мнења показују да десничарска АфД у Немачкој наставља да јача, али да ниједна странка у тој земљи не жели са њима да сарађује, међутим у источној Немачкој свака друга особа сматра да би до сарадње ЦДУ са АфД требало да дође, пише Дојче веле.
Фото: Танјуг/Sebastian Kahnert/dpa via AP, File

Владајућа немачка коалиција коју чине Социјалдемократе (СПД), Зелени и Либерали (ФДП) ни у августовском испитивању јавног мњења „Немачки тренд“ није добро прошла код немачких грађана: тек петина је тренутно задовољна радом савезне владе.

Већина анкетираних грађана (64 одсто) сматра исправним то што ЦДУ искључује могућност било какве сарадње са АфД-ом, док 29 одсто мисли да је то у реду.

Међутим, по том питању постоје значајне разлике између истока и запада земље.

У тирингијском Зонебергу, кандидат АфД-а је по први пут у Немачкој изабран за начелника округа. Отада се у осталим немачким партијама жестоко дискутује о томе како се односити према АфД-у на локалном нивоу.

Седамдесет одсто испитаних грађана заговара више прагматизма и сматра да би о сарадњи с АфД-ом у парламентима градова, општинама и округа требало одлучивати од случаја до случаја.

У источној Немачкој је 81 одсто испитаних за више таквог прагматизма, у западној Немачкој 67 процената.

Ако се анализира расположење гласача на нивоу читаве земље, онда само присталице Зелених већински (51 одсто) сматрају да би сваку понуду за сарадњу Алтернативе за Немачку требало одбацити.

Уколико би избори били одржани у недељу, владајуће странке, као и претходних месеци, више не би могле да рачунају на подршку већине.

СПД би освојила 17 одсто гласова, Зелени 15, а ФДП седам одсто, а упркос малим губицима, најјача снага на савезним изборима и даље би били Демохришћани (ЦДУ/ЦСУ) са 27 одсто гласова.

Десничарска Алтернатива за Немачку (АфД) надмашила би свој рекорд из истраживања у јулу и освојила би 21 одсто гласова, односно и даље је друга по снази у Немачкој.

Странка Левице не би прешла цензус од пет одсто, односно не би била заступљена у Бундестагу.

Непопуларност владајућих партија опозициони Демохришћани користе само у ограниченој мери: само 19 одсто Немаца верује да би се задаци и проблеми с којима се суочава Немачка боље решили под вођством ЦДУ/ЦСУ.

Отприлике исти број грађана (21 одсто) би чак очекивао и лошије резултате у раду такве владе, а нешто више од половине грађана с правом гласа (53 одсто) очекивало би сличан рад владе као и ове сада.

Према оцени грађана, Демохришћани и у програмском смислу тренутно немају шта да понуде – само трећина испитаника (33 одсто) сматра да ЦДУ тачно зна за шта се залаже, а исто тако мали проценат грађана (31 одсто) сматра да ЦДУ има осећај за оно што је важно грађанима у Немачкој.

Присталице ФДП су већ дуже време углавном критичне, а међу симпатизерима СПД и Зелених, подршка и критика рада владе су отприлике подједнаки.

Показало се и да је канцелар Олаф Шолц све мање популаран, односно само три од 10 бирача (31 одсто) је задовољно његовим радом, што је најнижи рејтинг откада је Шолц преузео дужност у децембру 2021.

Грађани нису само незадовољни канцеларом и његовом владом, већ и друштвеним приликама у земљи: 58 одсто испитаника сматра да ствари у Немачкој нису праведне, а то има везе с расподелом прихода и богатства, али и са чињеницом да поједине групе становништва имају осећај да се о њиховим интересима не води довољно рачуна.

Према мишљењу већине грађана, политика не води довољно рачуна о онима који слабо зарађују (71 одсто), као и о људима на селу (73 одсто), породицама (60 одсто), пензионерима (64 одсто), као и о младим људима (54 одсто).

Према оцени многих, политичари превише воде рачуна о интересима богатих (62 одсто) и о избеглицама (48 одсто).

Истраживање „Немачки тренд“ (Deutschlandtrend) сваког месеца спроводи институт Инфратест-димап за јавни сервис АРД, а последње је спроведено између 31. јула и 2. августа на узорку од 1.300 Немаца са правом гласа.

Tramp: Tužan dan za Ameriku, ovo je progon političkog protivnika

Преузмите андроид апликацију.