Svetski dan zdravlja, 7. april, u našoj zemlji se obeležava raznim kampanjama i stručnim predavanjima, kako bi se podigla svest građana o važnosti očuvanja zdravlja.
Tim povodom, u Novom Sadu je održan okrugli sto, o značaju imunizacije protiv HPV-a, na kojoj su stručnjaci iz raznih oblasti, podelili dosadašnja iskustva u borbi protiv tog virusa, koji je vodeći uzrok kancera reproduktivnih organa.
Novi Sad je, do sada, bio jedini grad u našoj zemlji u kojem su deca starija od 9 godina, mogla da prime besplatnu vakcinu protiv HPV-a, dok će od maja, prema najavama iz RFZO-a, tu mogućnost ubuduće imati svi dečaci i devojčice u Srbiji.
„Nadamo se da ćemo u nekom periodu za 10 godina, imati daleko manju stopu obolelih žena od karcinoma grlića, ili pak, muškaraca od karcinoma rektuma i penisa“, kaže dr Ljerka Popov, ginekolog-akušer, novosadskog Dom zdravlja.
Na skupu u Novom Sadu, kojem su prisustvovali epidemiolozi, pedijatri, ginekolozi, ali i predstavnici obrazovnih ustanova i udruženja roditelja, istaknuto je da su prevencija, putem imunizacije u najranijem dobu, i podizanje svesti građana, od ključnog značaja.
„Već su neke pripreme urađene kroz projekte po školama, predavanjima za roditelje, jer od roditelja zavisi da li će dozvoliti svojoj deci da se vakcinišu. Ako su pravovremeno, stručno informisani, onda se nadamo da će odaziv biti visok“, ističe Popov.
Apel se ne odnosi samo na roditelje dece školskog uzrasta, kaže pokrajinski zaštitnik građana, i napominje da će imunizacijom biti obuhvaćena i sva lica mlađa od 19 godina, koja su iz bilo kog razloga prekinula školovanje.
„Mi pokušavamo na ovaj način da pozovemo sve relevantne donosioce odluka da vidimo gde su bili do sada problemi u ovoj vakcinaciji i šta možemo da uradimo da proširimo sve one koji su zainteresovani za ovaj oblik preventivne zaštite“, naglasio je prof. dr Zoran Pavlović, pokrajinski zaštitnik građana.
Brojevi nam ne idu u prilog, po stopi preminulih od kancera grlića materice, naša zemlja se nalazi na vrhu lestvice, dok evidencija HPV inficiranih žena, kojima su citološki brisevi nepovoljni ne postoji.
Primenom devetovalentnih vakcina kod dece, ali i redovnim ginekološkim pregledima, ta statistika biće znatno povoljnija, saglasni su učesnici skupa, što su pokazala i iskustva evropskih zemalja, u kojima se imunizacija sprovodi od 2006. godine.
Preuzmite android aplikaciju.