Početna > Život i stil
Život i stil

Iskusni vrtlari savetuju kako da vaše orhideje cvetaju i izgledaju predivno

Ponekad vam može biti veoma frustrirajuće da gledate svoju orhideju i čekate da procveta, a to se nikada ne dešava. Može vam biti još gore kada vidite da vaša orhideja daje pupoljke, ali ti pupoljci otpadaju ili se iz nekog razloga nikada ne otvaraju.
Foto: Pixabay/Capri23auta

Ono što je potrebno jeste da svojoj biljci obezbedite odgovarajuće uslove i negu i uvek će vas oduševiti lepim i bogatim cvetovima.

Pročitajte nekoliko saveta koji bi vam mogli pomoći da ohrabrite svoju orhideju da cveta i daje prelepo cveće.
Obezbedite joj dovoljno svetla

Nedovoljno osvetljenje je jedan od glavnih razloga zašto vaša orhideja ne cveta. Orhideje vole puno svetlosti, ali ne i direktnu sunčevu svetlost. Ako svoju orhideju stavite na direktnu sunčevu svetlost, to može loše uticati na nju. To može dovesti do sušenja listova i već formiranih pupoljaka i možete izgubiti svog ljubimca.

Temperatura

Orhideje su tropske biljke, pa im treba obezbediti odgovarajuću temperaturu. Međutim, ako želite da podstaknete svoju orhideju da cveta, možete je neko vreme izložiti nižoj temperaturi. Ostavite je par nedelja na tamnijem i hladnijem mestu i ne dirajte je i iznenadićete se novim cvetnim grančicama koje mu kasnije mogu dati lepe cvetove.

Foto: Pixabay/annaopictures
Pravilna ishrana

Ako želite da vaša orhideja cveta, potrebno je da joj obezbedite pravilnu ishranu. Neophodno je obezbediti mu dovoljnu količinu kalijuma i fosfora, koji značajno utiču na formiranje pupoljaka i ojačavaju biljku.

Presađivanje

Presađivanje orhideja ponekad može biti nezgodno. Ako je presadite u neodgovarajuću saksiju, to može dovesti do toga da vaša orhideja ne cveta narednih 6 meseci. Orhideju ne treba presađivati dok njen koren ne počne da izlazi iz saksije u kojoj se nalazi, a i kada je presađujete, koristite nešto veću saksiju od prethodne i obavezno koristite odgovarajući supstrat namenjen isključivo orhidejama. Koreni orhideja trebaju ventilaciju da bi preživeli, što običan cvetni supstrat ne može da obezbedi i može dovesti do uvenuća.

Foto: Pixabay/pixel2013
Zalivanje

Većina orhideja voli da im se supstrat potpuno osuši pre ponovnog zalivanja. Potopite svoju orhideju u posudu sa vodom i ostavite da upije dovoljno vode. Ostavite tako oko 20 minuta, pa izvadite i ostavite da se višak vode iscedi. Nikada ne dozvolite da ostane previše vode u loncu, a korenje u vodi. Prekomerno zalivanje može dovesti do toga da lišće požuti i na kraju umre. Povremeno posipajte svoje orhideje jer vole vlažna mesta. Kao što prekomerno zalivanje može loše uticati na vašu biljku, premalo zalivanja može imati loš efekat. Premalo vlage može dovesti do sušenja i opadanja pupoljaka. Obezbedite svojoj biljci pravu količinu vlage i ona će vam dati puno cveća.

Pratite kada vaša orhideja cveta

Iako većina orhideja cveta leti, postoje one vrste koje su pogodne za cvetanje u drugim godišnjim dobima. Neke orhideje cvetaju samo jednom godišnje, jednostavne su za održavanje i najpopularnije su među uzgajivačima. Postoje i one vrste koje će vas oduševiti svojim cvetovima dva-tri puta godišnje i čije cveće može da traje i do šest nedelja.

Dodajte jednu stvar na dno saksije i cveće vam više nikada neće uvenuti

Preuzmite android aplikaciju.